Terapia uroginekologiczna

Nietrzymanie moczu, które może pojawić się w każdym wieku i na każdym etapie życia, bolesne miesiączkowanie, dysfunkcje seksualne, dysfunkcja dna miednicy w trakcie i po ciąży czy blizna po cc - to wszystko nie musi obniżać jakości życia pacjentki! Rozwiązaniem problemu jest urofizjoterapia.

Słowa terapia, fizjoterapia czy fizykoterapia znane są każdemu, ale rehabilitacja uroginekologiczna jest stosunkowo młodą dziedziną w zakresie leczenia. Celem jej zainteresowań są mięśnie dna miednicy i wszelkie dysfunkcje z tym związane.

Terapia uroginekologiczna skierowana jest głównie do kobiet, a to oznacza, że została stworzona w celu udzielania pomocy kobietom, które planują ciążę i chcą przygotować ciało do porodu, są w ciąży lub niedawno urodziły dziecko i borykają się z różnymi problemami poporodowymi.

Mówiąc ogólnie, fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką i leczeniem schorzeń w obrębie miednicy mniejszej u kobiet.

Rehabilitacja dla kobiet w ciąży - pomoc w przygotowaniu do porodu

Ciąża to piękny i zarazem trudny czas dla kobiety. W trakcie jej trwania w ciele zachodzą olbrzymie zmiany - zdrowotne, hormonalne, masy ciała, przesuwa się środek ciężkości, jama brzuszna się powiększa, a miednica ulega przodopochyleniu.

Układ miedniczy jest jednym z obszarów, który podlega największym przekształceniom. Choć zmiany te są zupełnie normalne, to jednak mogą powodować dyskomfort. Mamy na to rozwiązanie! Terapia uroginekologiczna skutecznie przygotowuje ciało do porodu i zapobiega ewentualnym problemom, które mogą pojawić się po porodzie.

Nieważne, czy masz na celu poprawę samopoczucia, chcesz świadomie przygotować się do porodu, czy pragniesz zniwelować dyskomfort bólowy pleców i stawów, terapia manualna i odpowiednie ćwiczenia wykonywane pod czujnym okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego przyniosą pożądane rezultaty.

Urofizjoterapeuta doskonale przygotuje przyszłą mamę na moment rozwiązania, pomoże w minimalizowaniu dyskomfortu związanego z rwą kulszową lub bólem kręgosłupa, przygotuje do szybszego powrotu do aktywności po porodzie.

Dzięki fizjoterapii uroginekologicznej pacjentka zyskuje szeroką wiedzą dotyczącą tego, jak pozbyć się dolegliwości bólowych poprzez ćwiczenia i przyjmowanie odpowiednich pozycji w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Dodatkowo terapia pomaga uniknąć nadmiernego rozejścia spojenia łonowego czy mięśni prostych brzucha.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny / fizjoterapeutka uroginekologiczna nauczą przyszłą mamę prawidłowego oddychania poprzez dobranie specjalnych ćwiczeń oddechowych i przygotują mięśnie do wysiłku. Uświadomią też, jak napinać i rozluźniać dno miednicy, dzięki czemu ciało kobiety będzie dobrze przygotowane do rozwiązania, ryzyko ewentualnych powikłań zostanie maksymalnie zminimalizowane, a kobieta lepiej zniesie trudy porodu.

Rehabilitacja dla kobiet po porodzie

Znane jest powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż później leczyć. Niemniej nie wszystkie skutki ciąży i porodu da się wyeliminować. Przepuklina kresy białej to jeden z nich. Poza tym rozejść może się spojenie łonowe - wówczas pojawia się ból przy każdej próbie wstania czy podnoszenia cięższych przedmiotów.

Fizjoterapia kobiet uroginekologiczna jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet, które zostały mamami. Uczy kobiety jak prawidłowo przejść okres połogu, przeciwdziała skutkom cesarskiego cięcia, jak np. rozejście mięśnia prostego brzucha, a także skutkom porodu naturalnego. Zajmuje się również przywracaniem sprawności po porodzie, zwłaszcza po cc i nacięciu krocza, i co ważne - pomaga kobietom, u których nastąpiło obniżenie narządów rodnych. Ponadto:

 • pomaga z dolegliwościami narządów miednicy mniejszej i układu płciowego,
 • pomaga z bliznami po cesarskim cięciu,
 • likwiduje wysiłkowe nietrzymanie moczu i stolca,
 • niweluje rozejście mięśni prostych.

W Centrum Medycyny i Rehabilitacji Villa Medica we Wrocławiu można liczyć na pomoc i wsparcie, dzięki którym każda kobieta w ciąży i połogu odzyska dawne sprawności, komfort i dobrą jakość życia. Zapraszamy Panie, które rozpoczęły III trymestr ciąży. Pierwsza wizyta może odbyć się już pod koniec II trymestru, aby dokładnie wszystko ustalić.

Pomożemy poprawić jakość życia

Nie ma dysfunkcji, której nie można naprawić. Wystarczy tylko zaufać specjalistom, a takich właśnie zatrudnia Villa Medica - Centrum Medycyny i Rehabilitacji we Wrocławiu.

Problemy związane z dnem miednicy mogą mieć różne podłoże:

 • poród siłami natury lub porody dużych dzieci,
 • liczne ciąże,
 • predyspozycje genetyczne,
 • obniżenie narządów rodnych,
 • bardzo duży brzuch w czasie ciąży.

Uroginekologia może rozwiązać każdy problem. Jest to:

 • profesjonalne przygotowanie do porodu,
 • pozbycie się problemów po przebytej ciąży - zmniejszenie przepukliny kresy białej i bólu spojenia łonowego,
 • szybszy powrót do formy po porodzie,
 • mobilizacja mięśni dna miednicy i ich wzmocnienie,
 • uelastycznienie blizny po cesarskim cięciu poprzez specjalny masaż, aby zapobiec zrostom,
 • większa satysfakcja z życia seksualnego,
 • mniej bolesne miesiączki,
 • zdecydowanie większy komfort życia.

Jak widać, korzyści są nieocenione, a najważniejszą z nich jest zdrowe dno miednicy. Dzięki temu szybciej wrócisz do formy i będziesz cieszyć się lepszą jakością życia.

Zapewniamy indywidualne podejście do pacjenta. Terapia może opierać się na ćwiczeniach, terapii manualnej lub pracy z oddechem - wszystko zależy od problemu, z jakim zgłosisz się do nas.

Profilaktyka i leczenie męczących dolegliwości - nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji, służąc radą i pomocą. Zapraszamy!