Przezskórna elektroliza EPTE

EPTE - przezskórna elektroliza

Przezskórna elektroliza (EPTE) to innowacyjna metoda leczenia bólu mięśniowo-stawowego, stosowana szczególnie w przypadku tendinopatii (schorzeń ścięgien) oraz entezopatii (zmian w obrębie przyczepu ścięgien do kości). Procedura EPTE opiera się na aplikacji kontrolowanego prądu galwanicznego do tkanki ścięgnistej za pomocą igły do akupunktury. Zabieg odbywa się pod kontrolą USG i prowadzi do procesu elektrolizy, który stymuluje regenerację i gojenie zmienionej chorobowo tkanki.

W Centrum Medycyny i Rehabilitacji Villa Medica przeprowadzamy przezskórne leczenie elektrolizą EPTE między innymi ścięgien Achillesa, łokcia tenisisty, kolan skoczka (obszar więzadła właściwego rzepki) czy ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. Poznaj tę przełomową technikę w leczeniu tendinopatii!

Zalety stosowania EPTE

EPTE jest uznawane za skuteczną technikę w radzeniu sobie z bólami chronicznymi związanymi z tendinopatiami oraz enetopatiami, które są oporne na konwencjonalne metody leczenia. Zabiegi realizowane z zastosowaniem urządzenia EPTE charakteryzuje:

  • Minimalna inwazyjność – procedura jest minimalnie inwazyjna i przeprowadzana wyłącznie na wybranym zmienionym chorobowo obszarze.
  • Krótki czas trwania zabiegu EPTE – zabiegi są stosunkowo krótkie i mogą przynieść ulgę w bólu już po kilku sesjach.
  • Skracanie czasu regeneracji po urazach tkanek miękkich u sportowców (i nie tylko) – leczenie przezskórną elektrolizą jest szybkie i pozwala zachować lub zwiększyć niezbędny zakres ruchów.
  • Brak potrzeby stosowania leków – EPTE redukuje konieczność stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Jak wygląda zabieg EPTE? 

Podczas zabiegu EPTE, lekarz lub wykwalifikowany terapeuta wykorzystuje obrazowanie ultrasonograficzne, aby precyzyjnie zlokalizować obszar zmieniony chorobowo. Następnie wprowadza cienką igłę do zmienionego ścięgna i aplikuje niskonapięciowy prąd galwaniczny. Proces elektrolizy prowadzi do lokalnej reakcji zapalnej, stymulując naturalne procesy gojenia i regeneracji tkanki.

Jakie schorzenia można leczyć przy pomocy elektrolizy przezskórnej?

EPTE jest stosowane w leczeniu szerokiego spektrum dolegliwości związanych z koniecznością stymulacji procesów regeneracyjnych w obrębie ścięgien.

  • Tendinopatia Achillesa – EPTE jest szczególnie skuteczna w przypadku chronicznego bólu ścięgna Achillesa.
  • Łokieć tenisisty i golfisty – EPTE pomaga w regeneracji uszkodzonych ścięgien w obszarze łokciowym.
  • Tendinopatia rotatorów – EPTE może być stosowana w przypadku uszkodzenia ścięgien w obrębie stawu barkowego.

W jakich jeszcze sytuacjach znajduje zastosowanie terapii wysokospecjalistycznej przezskórnej elektrolizy EPTE? Po zabieg elektrolizy można sięgnąć w leczeniu dolegliwości w obszarze: ścięgien mięśnia nadgrzebieniowego, więzadeł właściwych rzepki, rozcięgna podeszwowego, mięśnia kulszowo-goleniowego, zrywania zrostów, okolic kości łonowej.

Przeciwwskazania dla terapii EPTE 

Mimo skuteczności i bezpieczeństwa terapii EPTE, istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania:

  • Ciąża – zabieg nie jest zalecany dla kobiet w ciąży.
  • Metalowe implanty w obszarze zabiegu – pacjenci z rozrusznikiem serca i metalowymi implantami w okolicy zabiegowej powinni unikać tej terapii.
  • Zakażenia skóry – przeciwwskazaniem względnym są objęte osoby z aktywnymi infekcjami skórnymi w miejscu planowanego zabiegu (zabieg EPTE można przeprowadzić po wyleczeniu infekcji).

Każdy pacjent powinien zostać dokładnie zbadany i oceniony przez kwalifikowanego lekarza przed rozpoczęciem terapii EPTE®, aby zyskać pewność, że jest to odpowiednia i bezpieczna opcja leczenia, dopasowana do indywidualnej sytuacji i stanu zdrowia danej osoby.