Metoda PNF

PNF (Prorioceptive Neuromuscular Facilitation - torowanie nerwowo- mięśniowe) to metoda pracy z pacjentem z ograniczeniami ruchu, zwana inaczej metodą kabata, bazująca na przekonaniu, że zdrowe i sprawne rejony ciała stanowią rezerwę pomocną w rehabilitacji rejonów zaburzonych. Rehabilitacja PNF (czy też techniki PNF) jest bezbolesna i funkcjonalna. Oznacza to, że praca nad usprawnieniem każdej zaburzonej funkcji wzorowana jest na naturalnych ruchach zdrowego człowieka. Jest to metoda neurofizjologiczna.

Komfort psychiczny pacjenta motywuje go do podejmowania prób odnowienia i odtworzenia zaburzonych funkcji czy schematów ruchowych. Stabilność i mobilność pacjenta są dla fizjoterapeuty pracującego w oparciu o ćwiczenia PNF najważniejsze. Jasno sprecyzowane cele terapii są dla pacjentów dodatkowymi pozytywnymi motywatorami.

Rehabilitację PNF stosuje się u pacjentów z problemami układu kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego

Ćwiczenia metodą PNF stosowana jest u pacjentów neurologicznych, ale także w ortopedii i pediatrii. Jej zastosowanie pomaga zapanować nad ciałem osobom przykutym do łóżka i chcącym usprawnić się na tyle, by samodzielnie przesiadać się na wózek inwalidzki. W tym celu stosowane są techniki wspomagające koordynację i stabilizację ciała.

Torowanie nerwowo-mięśniowe stosuje się u osób z problemami kostno-stawowymi oraz mięśniowymi. Przy niewielkich potrzebach sprzętowych koncepcja PNF przynosi wymierne efekty także w usprawnianiu funkcji wegetatywnych (oddychanie, połykanie, artykulacja). Dobry fizjoterapeuta prowadzi terapię w taki sposób, że stanowi ona silną stymulację polisensoryczną (wielobodźcową).

Skuteczność terapii PNF

Potwierdzona w praktyce skuteczność ćwiczeń PNF sprawia, że Centrum Medycyny i Rehabilitacji Villa Medica we Wrocławiu zatrudnia fizjoterapeutów specjalizujących się w torowaniu nerwowo-mięśniowym. Cechuje ich wysoka empatia oraz perfekcyjna znajomość zasad anatomii funkcjonalnej i biomechaniki.