Rehabilitacja McKenzie we Wrocławiu

Terapia metodą McKenzie (McKenziego) dedykowana jest zespołom bólowym kręgosłupa. Fizjoterapeuta nie skupia się na uśmierzeniu bólu, ale na dotarciu do jego przyczyny źródłowej. Taki sposób postępowania gwarantuje całkowite ustąpienie dolegliwości oraz zapobiega ich nawrotom. Podjęcie zabiegów rehabilitacyjnych poprzedzone jest dogłębnym wywiadem z pacjentem.

Na podstawie rozmowy oraz po wypełnieniu specjalnego kwestionariusza (protokołu diagnostycznego) oraz wykonaniu testów ruchowych pacjent zostaje zakwalifikowany do jednego z trzech zespołów zaburzeń: zespołu strukturalnego (zaburzenia w obrębie dysku), zespołu dysfunkcyjnego (uszkodzenia mechaniczne) lub zespołu posturalnego (utrata elastyczności i ruchomości kręgosłupa).

Na czym polega rehabilitacja metodą McKenzie?

Kolejny krok to wybór odpowiedniej techniki leczniczej. W przypadku zespołu strukturalnego terapeuta uczy pacjenta wykonywania ruchów umożliwiających mu samodzielne radzenie sobie z bólem oraz wprowadzenie przemieszczonego dysku na swoje miejsce. W zespole dysfunkcyjnym ruchy wykonuje się zgodnie z zasadą odwracania urazu, natomiast zespół posturalny wymaga ćwiczeń stopniowo eliminujących ograniczenia ruchowe oraz kształtujących prawidłową postawę.

Jednym z elementów rehabilitacji McKenzie jest przedefiniowanie schematu codziennych rutynowych czynności - niejako nauczenie się ich od nowa. Terapeuta może nauczyć pacjenta np.: jak wstawać z łóżka czy jak siedzieć za biurkiem, żeby w przyszłości unikać przeciążeń i bólów przeciążeniowych. Po zakończeniu spotkań z terapeutą zalecane ćwiczenia należy nadal systematycznie wykonywać.

Skuteczność terapii McKenzie

Terapia McKenzie traktowana jest jako terapia wspomagająca leczenie konwencjonalne. Stosowana od lat 60-tych XX wieku i przynosi ulgę pacjentom borykającym się z bólami kręgosłupa utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. W Centrum Medycyny i Rehabilitacji Villa Medica we Wrocławiu rehabilitację metodą McKenzie stosują wyłącznie doświadczeni specjaliści.