Lipus- terapia ultradźwiękowa

LIPUS - terapia ultradźwiękowa

Low Intensity Pulsed Ultrasound Therapy, w skrócie LIPUS, to nowoczesna metoda terapii ultradźwiękowej, wykorzystywana w celu przyspieszenia procesów gojenia i regeneracji tkanek, zwłaszcza w kontekście złamań kości i innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

W Centrum Medycyny i Rehabilitacji Villa Medica prowadzimy terapię LIPUS u pacjentów borykających się między innymi z ostrymi i przedostrymi stanami zapalnymi tkanek, w przypadku zbyt wolnego gojenia złamań czy uszkodzeń tkanek miękkich i uszkodzeń nerwów.

Na czym polega terapia LIPUS?

Terapia LIPUS opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków o niskiej intensywności, które są emitowane przez głowicę w sposób pulsacyjny. Fale te stymulują komórki i tkanki, prowadząc do zwiększenia przepływu krwi, aktywacji procesów metabolicznych i poprawy proliferacji komórkowej.

Pojedynczy zabieg w serii trwa około 20 minut. Częstotliwość zabiegów i czas trwania całej terapii zależy od leczonego schorzenia i indywidualnych cech pacjenta. W przypadku opóźnionego zrostu kości terapia LIPUS może trwać od 6 do 12 tygodni, a w przypadku innych dolegliwości obejmuje od 10 do 20 dni zabiegowych.

Procedura jest nieinwazyjna i nie wywołuje dyskomfortu u pacjenta.

Schorzenia leczone za pomocą terapii LIPUS

Pulsacyjne fale ultradźwiękowe o niskiej częstotliwości znajdują zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, jako uzupełnienie fizjoterapii i fizykoterapii. Aparat do terapii ultradźwiękowej wykorzystywany jest w leczeniu takich problemów, jak: 

  • złamania kostne, w tym złamania z opóźnionym zrostem (leczenie zrostu opóźnionego)
  • wsparcie w leczeniu braku zrostu kostnego
  • tendinopatie i inne schorzenia ścięgien
  • zwyrodnienia stawów
  • stany zapalne w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego
  • uszkodzenia nerwów
  • przepuklina krążka kręgowego.

Zastosowanie terapii LIPUS w leczeniu złamań

W kontekście złamań kostnych, LIPUS przyspiesza procesy gojenia poprzez stymulację aktywności osteoblastów oraz zwiększenie syntezy kolagenu i prostoglandyny. Ultradźwięki działają na różnych głębokościach – powierzchniowo stymulują tworzenie nowej kostniny, a głęboko poprawiają mineralizację tkanki kostnej.

Terapia pomaga zredukować czas zrostu złamania i minimalizuje ryzyko powikłań. Jest często wykorzystywana jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia, takich jak unieruchomienie gipsowe.

Efekty terapii LIPUS

Pacjenci poddawani terapii LIPUS zwykle zauważają: zmniejszenie bólu i dyskomfortu oraz zwiększenie mobilności w obszarze leczonej tkanki. Tkanki objęte leczeniem regenerują się szybciej, co skraca czas potrzebny na rehabilitację. Wyniki badań klinicznych potwierdzają skuteczność LIPUS w przyspieszaniu procesów gojenia, co prowadzi do szybszego powrotu pacjentów do pełnej sprawności.

Przeciwwskazania do stosowania terapii LIPUS

Mimo że LIPUS jest metodą bezpieczną, istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Zalicza się do nich: ciążę, złamania otwarte z obecnością zakażenia, obecność implantów metalowych w obszarze terapii, aktywne infekcje w miejscu planowanej terapii (po ich wyleczeniu można podjąć terapię) oraz choroby nowotworowe.

Decyzję o zastosowaniu terapii LIPUS powinien poprzedzić dokładny wywiad lekarski i ocena stanu zdrowia pacjenta, by zminimalizować ryzyko ewentualnych działań niepożądanych i zapewnić maksymalną skuteczność leczenia.