jesienne aktywności

Jesienne aktywności

Jesień to dla wielu z nas pora roku, w której ograniczamy aktywność fizyczną na dworze. Przenosimy się do siłowni, staramy się ćwiczyć w domu lub niestety całkowicie rezygnujemy z aktywnego trybu życia. Zupełnie niepotrzebnie! Jesień jest idealnym czasem na ruch na świeżym powietrzu, który poprawi naszą kondycję, dotleni organizm i sprawi, że będziemy czuli się lepiej i mieli więcej energii.  Dla wszystkich z Was, którzy mają ochotę aktywnie spędzić jesień, przygotowaliśmy pomysły na jesienne aktywności na zewnątrz.

 Spacery

Spacery to wspaniały pomysł dla osób, które nie przepadają za intensywniejszym ruchem lub nie mogą sobie na niego pozwolić. Regularne wędrówki na świeżym powietrzu wzmocnią naszą kondycję, pomogą obniżyć poziom stresu i dodadzą nam energii, której brak wiele osób odczuwa najdotkliwiej właśnie podczas jesieni. Na taki spacer możemy wybrać się do któregoś z wrocławskich parków, w których będziemy mogli podziwiać uroki jesieni w całej okazałości. Jeśli jednak trudno jest Wam wygospodarować czas na wybranie się do parku, pamiętajcie, że możecie wpleść spacery w Wasze codzienne życie – wysiąść parę przystanków wcześniej i pokonać je na piechotę lub przejść się na zakupy, na które zwyczajowo jeździcie autem.

Nordic walking

Nordic walking to forma aktywności, która polega na maszerowaniu ze specjalnymi kijkami. W Polsce cieszy się ona popularnością już od kilku lat, bowiem bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie i doskonale nadaje się dla osób, które nie mogą wykonywać czynności obciążających ich organizm, ale chcą pozostać aktywne. Maszerowanie z kijkami m.in. pomaga spalić tkankę tłuszczową, wzmacnia mięśnie, zapobiega cukrzycy, korzystnie wpływa na pracę mózgu oraz niweluje poziom stresu. Należy jednak pamiętać, że prawidłowa technika chodzenia oraz pracy z kijkami przy tej aktywności jest bardzo ważna i warto poświecić trochę czasu na jej opanowanie, aby móc cieszyć się w pełni wszystkimi korzyściami płynącymi z uprawiania nordic walking.

Gimnastyka

Gimnastyka na świeżym powietrzu to kolejna propozycja dla osób preferujących te aktywności, które nie obciążają organizmu. Gimnastyka świetnie sprawdzi się jako dodatkowa czynność w czasie naszych spacerów, szczególnie w parkach, w których za „sprzęty treningowe” mogą posłużyć nam pobliskie drzewa czy ławki. W wielu parkach znajdują się również niewielkie siłownie wyposażone w przyrządy, dzięki którym możemy ćwiczyć mięśnie nóg, brzucha, rąk czy pleców. Regularna gimnastyka na świeżym powietrzu z pewnością korzystnie wpłynie na nasze zdrowie fizyczne oraz pozwoli nam się zrelaksować i rozluźnić, a przy okazji o tej porze roku będziemy mogli podziwiać kolorowe drzewa i spadające liście.

Bieganie

Tym z Was, którzy są zainteresowani intensywniejszym wysiłkiem fizycznym, proponujemy bieganie, które niezmiennie cieszy się dużą popularnością i bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. Bieganie pozwoli nam np. spalić tkankę tłuszczową, wzmocnić kości, obniżyć poziom stresu oraz podnieść naszą samooceną za każdym razem, kiedy mimo braku chęci czy niesprzyjającej pogody, wyjdziemy pobiegać. Warto również pamiętać, że wielu z nas może odczuć, że przy niższej temperaturze biega im się zdecydowanie lepiej, niż np. w lecie, kiedy temperatury są bardzo wysokie i słońce operuje przez większość czasu. Aby jednak zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi skutkami ewentualnych opadów czy zmianą temperatury, pamiętajcie o odpowiednim ubraniu i obuwiu. Jeśli chcielibyście tej jesieni postawić na bieganie, to koniecznie zajrzycie do naszego wpisu, w którym prezentujemy Wam wrocławskie trasy biegowe: https://www.villamedica.pl/wroclaw-trasy-biegowe/?fbclid=IwAR1JXmX0Thv76D8BA5gUQ1MQGnNouJjIPY9vcBBpIuMvPJJuoq03_eCXKWQ

Wyprawy w góry

Jesień to ulubiona pora roku wielu miłośników gór ze względu na malownicze widoki, które można podziwiać i fotografować. Szlaki górskie nie są wtedy również tak przepełnione jak w lecie, więc można się łatwiej wyciszyć, zrelaksować i bez ograniczeń cieszyć bliskością z naturą. Wiele osób kojarzy góry z intensywnym wysiłkiem fizycznym, jeśli jednak zdecydujemy się na wyjazd w niższe góry, to taka wyprawa nie musi być wcale wyczerpująca i możemy się na nią udać mimo słabszej kondycji. W razie zmęczenia, możemy zatrzymać się w schronisku i odpocząć przy ciepłym napoju. Należy jednak pamiętać o odpowiednim obuwiu, które w górach jest niezbędne i pomoże nam uchronić się przed niechcianymi kontuzjami. Przed planowanym wyjazdem w góry warto również sprawdzić pogodę, aby warunki atmosferyczne nas nie zaskoczyły i wycieczka była udana.

Rower

Jesień to również czas, w którym świetnie sprawdzą się wycieczki rowerowe. Jeśli lubicie jazdę na rowerze, ale nie macie czasu, aby wybrać się na wycieczkę, to spróbujcie pokonać na rowerze Waszą drogę do pracy. Pamiętajcie jednak o odpowiednim ubraniu – czapka czy rękawiczki to akcesoria, które zdecydowanie poprawią Wasz komfort jazdy, zwłaszcza w czasie lekkiego deszczu czy niższej temperatury. Jeśli dysponujecie czasem po pracy, możecie wybrać się na przejażdżkę do parku lub spróbować lepiej poznać Wrocław i objechać go wybraną trasą. Wszystkim zainteresowanym rowerowymi wycieczkami przypominamy nasze wybrane trasy rowerowe we Wrocławiu i okolicach – znajdziesz je tutaj.

 

Pamiętajcie, że bardzo ważne jest to, aby wybrana przez nas aktywność sprawiała nam przyjemność i dodawała energii w nie zawsze słoneczne, jesienne dni. Powyższe aktywności można wykonywać samodzielnie, ale spróbujcie zachęcić również Waszych przyjaciół czy rodzinę do aktywnego trybu życia i wspólnie udawać się na spacery, przejażdżki rowerowe czy wyprawy górskie. 

 

Wróć