rehabilitacja sportowa

Elektroterapia w rehabilitacji sportowej – jakie korzyści przynosi?

Choć sport jest w życiu człowieka od zawsze, to jednak we współczesnym świecie przykłada się do niego większą wagę niż kiedyś. Zawodowcy i amatorzy chcą w szybkim czasie osiągać jak najlepsze wyniki. Niestety za walkę o lepsze rezultaty często płaci się urazami i kontuzjami. Wówczas na ratunek przychodzi między innymi elektroterapia. Na czym polega ten sposób leczenia i kto może z niego skorzystać? Oto najcenniejsze informacje na ten temat.

Co to jest elektroterapia? Pod tym hasłem kryje się metoda leczenia prądem lub jak kto woli masaż prądem. Te zabiegi mają na celu leczenie bólu, a także wspomaganie regeneracji ciała.

Jak wygląda ten proces? Specjalista korzysta z urządzeń, które generują stałe lub impulsywne prądy o różnej częstotliwości. W ten sposób powstają lecznicze impulsy, które ułatwiają gojenie się tkanek.

Kto najczęściej proponuje tego typu techniki leczenia? Bardzo często można się z nimi spotkać w rehabilitacji sportowej.

Co to jest rehabilitacja sportowa?

Czym dokładnie jest rehabilitacja sportowa? Oczywiście chodzi o terapię leczenia urazów i kontuzji skierowaną przede wszystkim do sportowców.

tenis

Takie działania mają na celu jak najszybsze i najbezpieczniejsze przywrócenie do pełnej sprawności osoby, która na co dzień ma do czynienia ze sportem – zarówno zawodowo, jak i amatorsko.

Warto wiedzieć, że na tego typu program „odnawiania” i „naprawiania” organizmu składają się działania fizjoterapeutyczne i fizykoterapeutyczne.

Na jakie efekty może liczyć pacjent? Przede wszystkim na regenerację i odnowę. Dzięki takim zabiegom można nie tylko naprawić szkody, jakie powstały w ciele na skutek intensywnych treningów, ale także przygotować organizm na kolejny wysiłek. Odpowiednie zabiegi mogą też uchronić przed ewentualnymi kontuzjami w przyszłości.

Wybierając rehabilitację sportową, jesteśmy w stanie zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować bóle ciała spowodowane przeciążeniami.

Czym różni się rehabilitacja sportowa od klasycznej? W pierwszym przypadku terapia jest znacznie bardziej intensywna. Nierzadko czas pracy podyktowany jest zbliżającym się turniejem czy zawodami. W związku z tym podejście do pacjenta jest zupełnie inne.

Z czego składa się rehabilitacja sportowa?

Odwiedzając gabinet rehabilitacji sportowej, można liczyć na bogatą ofertę. Na liście znajduje się między innymi kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne. Co to takiego?

Za pomocą specjalnych taśm powoduje się rozluźnienie mięśni i obniżenie ich napięcia. Ze względu na to, że plastry stabilizują też stawy, świetnie sprawdzają się jako sposób na zapobieganie kontuzjom.

Sportowy fizjoterapeuta może też zaproponować pacjentom odpowiedni masaż lub terapię manualną. Coraz więcej osób chętnie decyduje się na rozwiązanie, jakim jest elektroterapia.

Elektrolecznictwo w sporcie

Jak już wspomnieliśmy, elektroterapia nierzadko jest spotykana w rehabilitacji sportowej. Na czym dokładnie polega? Jest to leczenie prądem.

elektroterapia sportowa

Podczas zabiegu do konkretnych punktów na ciele pacjenta przyczepia się elektrody. To właśnie przez nie przechodzi prąd o właściwej sile i częstotliwości. Jeden zabieg zazwyczaj trwa nie dłużej niż kilkanaście minut.

Aby osiągnąć pożądany efekt, zaleca się pakiet 5 lub 10 spotkań. Zabiegi najlepiej wykonywać każdego dnia bez przerwy.

Rodzaje prądów

Jakie są rodzaje prądów? Opcji jest kilka. W Villa Medica możesz skorzystać z głębokiej, pulsacyjnej stymulacji elektromagnetycznej (aparat Salus Talent).

Do dyspozycji pacjenta jest również elektroterapia (galwanizacja, jonoforeza, prądy TENS, prądy Kotza, prądy Traberta, prądy diadynamiczne, prądy interferencyjne, tonoliza, elektrostymulacje) oraz elektroterapia sprzężona z ultradźwiękami.

W ofercie znajdziesz też terapię energotonową (aparat HiTop4 Touch).

Działanie prądów

Na jakie efekty można liczyć, decydując się na leczenie prądem? Lista zalet jest imponująca.

Na jej czele z pewnością należy zaznaczyć pobudzenie nerwów i mięśni. Poza tym można też realnie zmniejszyć lub nawet zniwelować ból ciała, jak również złagodzić stany zapalne oraz polepszyć trofiki tkanek.

U pacjenta, który podda się elektroterapii, zwiększy się ukrwienia tkanek oraz nastąpi przyspieszenie ich regeneracji. A gdyby tego było mało, przemiana materii będzie intensywniejsza.

Wskazania do elektroterapii

Komu zazwyczaj przepisuje się terapie prądem? Elektroterapie w pierwszej kolejności powinny wypróbować osoby, które borykają się z ostrym lub przewlekłym bólem kręgosłupa.

Poza tym pacjenci z dyskopatią, nerwobólami czy chorobami reumatycznymi także mogą rozważyć taką metodę leczenia.

Eksperci nie mają wątpliwości, że elektroterapia jest odpowiednim narzędziem do walki z chorobą zwyrodnieniową stawów, rwą kulszową, bólami migrenowymi lub zapaleniem tkanek miękkich. Ponadto fizjoterapeuci zalecają leczenie prądem po złamaniach, skręceniach czy stłuczeniach.

Wróć