szlaki-turystyczne-wokol-wroclawia

Wybierz się na spacer po okolicach Wrocławia

Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu ma wiele zalet, które usprawniają funkcjonowanie naszego organizmu. Poprawa kondycji i odporności, zwiększenie produkcji endorfin, a także dostarczenie większej ilości tlenu, to tylko niektóre z nich. Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem szlaków turystycznych wokół Wrocławia, których przemierzenie z pewnością przyczyni się do poprawy Twojego samopoczucia.

Ślęża

Góra Ślęża znana jest zapewne wszystkim mieszkańcom Dolnego Śląska, którzy są entuzjastami weekendowych wyjazdów w niewysokie góry. Ślęża jest bowiem popularnym na Dolnym Śląsku, najwyższym szczytem Masywu Ślęży. Jej wysokość sięga 718 m n. p. m. W niedalekiej odległości od Ślęży znajdują się jeszcze dwie góry – Radunia i Wieżyca. Na szczyt możemy się dostać od różnych stron, a najpopularniejsza i najkrótsza trasa zaczyna się od strony Przełęczy Tąpadła. Jest ona łatwą trasą, dzięki czemu na wycieczkę możemy wybrać się z dziećmi czy osobami starszymi. Należy jednak pamiętać, że w weekend, z racji dużej popularności, na tym szlaku może być dość tłocznie. Na szczycie zachwyci niesamowity, rozległy widok na Góry Sowie w Sudetach oraz Nizinę Śląską. W cieplejsze dni można odpocząć na polanie, a w mniej pogodne odpocząć w schronisku. Szlaków prowadzących na Ślężę jest kilka – możemy wyruszyć od strony wspomnianej Przełęczy Tąpadła, Sulistrowiczek oraz Sobótki i z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiednią trasę w zależności od swoich potrzeb oraz możliwości.

Radunia

Radunia jest szczytem nieco niższym od Ślęży, wnoszącym się na wysokość 573 m n. p. m.  Możemy się na nią wspiąć od strony Przełęczy Tąpadła, Przełęczy Słupickiej lub Jordanowa Śląskiego. Radunia jest zdecydowanie rzadziej obieranym celem  wspinaczki niż Ślęża, co z pewnością docenią osoby szukające w górach wytchnienia, ciszy oraz spokoju. Co ciekawe, szczytowe partie Raduni zostały objęte ochroną, ponieważ znajduje się tam rezerwat florystyczny „Góra Radunia”, na terenie którego występuje wiele gatunków roślin nasiennych oraz paprotników. 

Las Bukowy w Trzebnicy

Trzebnicę od Wrocławia dzieli jedynie około 30 kilometrów, a usytuowany w południowo-zachodniej części miasta Las Bukowy, jest miejscem, do którego z pewnością warto się wybrać, aby chociażby pooddychać świeżym i czystym powietrzem. Nazwa lasu pochodzi oczywiście od drzew bukowych, których znajduje się tutaj najwięcej. Podczas spaceru spotkamy również sosny, modrzewie oraz dęby. Las położony jest na wzgórzach, co oznacza, że miejscami możemy spodziewać się lekkich podejść w górę oraz łagodnych zejść. Las Bukowy nie należy do największych, można go bowiem pokonać w czasie od dwóch do trzech godzin, jednak jego dużą zaletą są interesujące ścieżki turystyczne oraz biegowe. Wspomniane ścieżki są dobrze oznakowane i zostały podzielone tematycznie na historyczne oraz dydaktyczno-przyrodnicze. Dodatkową atrakcję stanowią sąsiadujące z lasem stawy trzebnickie, które zostały w ostatnim czasie poddane rewitalizacji. W Lesie Bukowym odbywają się również różnego rodzaju wydarzenia sportowe, jak np. biegi na orientację czy biegi przełajowe.

Jezioro Bajkał

Najsłynniejsze jezioro Bajkał leży w Rosji, ale mało kto wie, że jezioro o identycznej nazwie znajduje się w Kamieńcu Wrocławskim, który jest oddalony od Wrocławia o około 20 kilometrów. Powierzchnia podwrocławskiego Bajkału liczy mniej więcej 60 hektarów, a jego głębokość wynosi między 3 a 5 metrów. Jezioro jest otoczone urokliwymi terenami spacerowymi i stanowi popularne miejsce wśród wędkarzy, a w lecie także wśród plażowiczów i biwakowiczów.

Kraina Wygasłych Wulkanów

Wszystkim miłośnikom geologii oraz ciekawych krajobrazów polecamy Krainę Wygasłych Wulkanów, która znajduje się  w Górach Kaczawskich. Najbardziej popularnym wygasłym wulkanem jest Ostrzyca, której wysokość wynosi 501 m n. p. m. Znajduje się ona w południowo-zachodniej części Pogórza Kaczawskiego, a na jej szczyt w końcowym odcinku prowadzą bazaltowe schody. Do Krainy Wygasłych Wulkanów każdego z pewnością przyciągnie coś innego, a oprócz wejścia na Ostrzycę warto również wspiąć się na Czartowską Skałę, Grodziec, Dębinę czy Radogost.

Chełmiec

Wejście na Chełmiec to propozycja dla osób, które są zainteresowanie nieco wyższymi wzniesieniami, gdyż jest to drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich (jego wysokość sięga 851 m n. p. m.). Na szczycie góry atrakcją jest zabytkowa wieża widokowa, z której przy dobrej widoczności można dojrzeć np. szczyt Ślęży oraz Śnieżki. Na Chełmiec prowadzą trzy szlaki: żółty, niebieski oraz zielony, co daje możliwość wyboru trasy dostosowanej do możliwości fizycznych. 

 

Mamy nadzieję, że wybierzecie którąś z opisanych przez nas propozycji i umili Wam ona wolny dzień. Dolny Śląsk ma wiele malowniczych miejsc do zaoferowania i zdecydowanie warto go odkrywać. 

Wróć