Terapia laserem wysokoenergetycznym

Terapia HILT (High Intensity Laser Therapy), czyli terapia laserem wysokoenergetycznym jest nowoczesną metodą fizykalną stosowaną w leczeniu wielu schorzeń (głównie schorzeń układu ruchu). W tej terapii wykorzystywana jest pulsacyjna emisja promieniowania laserowego, a działanie zbliżone jest do działania klasycznego lasera biostymulacyjnego. Różnica polega na zwiększonej mocy oraz głębokości penetracji tkanek. Moc lasera wysokoenergetycznego jest około 30-krotnie większa w porównaniu z klasycznym laserem, natomiast głębokość penetrowanych tkanek sięga do 6 cm (w klasycznym około 2 cm).

Laser wysokoenergetyczny – jak działa?

Laser wysokoenergetyczny wywołuje w tkankach trzy istotne efekty terapeutyczne:

Efekt fotochemiczny – zwiększenie syntezy ATP, bezpośrednie przeniesienie energii do komórek, przywrócenie równowagi metabolizmu komórkowego.

Efekt fotomechaniczny – wyzwalanie mechanicznych wibracji, które przenoszone są do wnętrza tkanek oraz stymulacja drenażu limfatycznego.

Efekt fototermiczny – transfer ciepła do tkanek powoduje pobudzenie krążenia krwi, zwiększa się ilość dostarczanego tlenu i innych składników odżywczych do tkanek.

Laser wysokoenergetyczny ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, dodatkowo poprawia ukrwienie, co z koli zwiększa transport tlenu i składników odżywczych – szybsza i lepsza regeneracja chorych struktur. Doskonale nadaje się do leczenia głęboko położonych tkanek: mięśni, ścięgien i więzadeł.

Zastosowanie lasera wysokoenergetycznego

Wśród najczęstszych wskazań do tego typu zabiegu można wyróżnić: stany zapalne stawów, kaletek i błony maziowej, skręcenia, zwichnięcia i złamania, zapalenie rozcięgna podeszwowego, dolegliwości związane z występowaniem ostrogi piętowej, bóle w obrębie kończyn oraz kręgosłupa (zmiany zwyrodnieniowe, przeciążeniowe) oraz obrzęki pourazowe. Laser HILT sprawdzi się również w leczeniu uszkodzonych mięśni (naciągnięcia, naderwania, zerwania) oraz przy problemach z chrząstką stawową.

Laser wysokoenergetyczny może być używany osobno lub w połączeniu z innymi terapiami. Dobre rezultaty daje terapia łączona z wykorzystaniem terapii falą uderzeniową. Takie połączenie podnosi działanie przeciwbólowe lasera, przyspiesza mikrokrążenie w tkankach, zatem polepsza warunki odnowy i regeneracji tkanek.

Przeciwwskazania do terapii HILT:

– choroby nowotworowe,

– ciąża,

– wysoka gorączka,

– epilepsja,

– naświetlanie okolicy węzłów chłonnych,

– występowanie skłonności do krwawień.

Zabieg zawsze musi być wykonywany w specjalnych okularach ochronnych.

Laser wysokoenergetyczny – Techniki i czas zabiegu

Zabiegi laseroterapii wysokoenergetycznej wykonywane są następującymi technikami:

Technika statyczna – sonda trzymana jest w jednym punkcie, prostopadle do skóry. Służy przede wszystkim do naświetlania małych powierzchni lub dokładnie zlokalizowanych zmian chorobowych.

Technika dynamiczna – sonda przesuwana jest powoli bez nacisku, prostopadle do skóry. Wykorzystuje się ją w większości przypadków.

Technika łączona – stosuje się ją najczęściej w przypadku aplikacji na mięśnie lub gdy występują w obszarze związanym z okolicą schorzenia punkty bolesne.

Czas zabiegu jest dobierany indywidualnie, w zależności od dawki i schorzenia.

Skutki uboczne terapii laserem wysokoenergetycznym

Laseroterapia wysokoenergetyczna jest zabiegiem nieinwazyjnym. Jednak przez wysoką moc aparatu i nieumiejętne wykonanie zabiegu, mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne. Dlatego bardzo ważne jest, aby zaznajomić się z wszystkimi przeciwwskazaniami  oraz ograniczeniami do stosowania lasera wysokoenergetycznego.

Laser wysokoenergetyczny – przeciwwskazania:

– choroby nowotworowe,

– czynna gruźlica płuc,

– skłonności do krwawień,

– stany gorączkowe,

– ciąża,

– arytmia i niewydolność krążenia,

– nadwrażliwość na światło,

– cukrzyca nieustabilizowana,

– epilepsja,

– rany otwarte,

– zaburzenia czucia w miejscu terapii,

– okolice oczu,

– choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze,

– implanty metalowe i elektroniczne.

Jakie korzyści daje terapia HILT?

Terapia z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego to nieinwazyjna, nowoczesna metoda leczenia wielu schorzeń, dająca możliwość poprawy stanu zdrowia bez konieczności interwencji chirurgicznej. Laser wysokoenergetyczny wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dzięki czemu pacjent nie musi stosować farmakoterapii. Ponadto zabieg jest całkowicie bezbolesny, czas jego wykonania jest krótki (zazwyczaj trwa około 10 min), a uzyskane efekty są wysoce pozytywne i długotrwałe.