Sucha igłoterapia

Igłoterapia sucha to metoda eliminowania bólów kręgosłupa, głowy, bioder czy kolan przy użyciu tzw. suchych igieł - słowo "suchy" oznacza w tym wypadku igły, którymi jedynie nakłuwa się odpowiednie miejsca i nie ma możliwości wprowadzenie przez nie do ciała pacjenta żadnych substancji. To takie same igły jak w przypadku akupunktury, choć samo suche igłowanie bazuje nie na ideach medycyny alternatywnej, a na badaniach klinicznych.

Zbieg musi wykonać doświadczony fizjoterapeuta, umiejący zlokalizować punkty spustowe, w które ma być wbita igła. Punkt spustowy to nic innego jak miejsce, w którym odczuwamy ból lub z którego on promieniuje. Efektem zabiegu suchego igłowania jest ustąpienie lub złagodzenie dolegliwości bólowych oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Sucha igłoterapia pozwala wyeliminować bóle głowy i kręgosłupa

Sucha igłoterapia jest bardzo pomocna w leczeniu kontuzji u sportowców (łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano biegacza itd.). Metoda ta ma jednak bardzo szerokie spektrum zastosowań. Obok wymienionych powyżej, świetnie poddają się tego rodzaju leczeniu m. in: rwa kulszowa, bóle barku i ścięgna Achillesa czy cierpnące dłonie.

Skuteczność suchego igłowania w zwalczaniu bólu

Zwalczanie bólu przy pomocy suchych igieł uwalnia pacjentów od konieczności zażywania leków przeciwbólowych oraz rezygnacji z ulubionych rodzajów wysiłku fizycznego. W Centrum Medycyny i Rehabilitacji Villa Medica terapia manualna z suchym igłowaniem punktów spustowych wykonywana jest wyłącznie przez profesjonalistów.