Snowboard

Narty nartami, ale jak przygotować się do snowboardu?

Jazda na desce cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród młodszych osób. Nietrudno zauważyć, że sterowanie, balans i akcenty siłowe tej dyscypliny różnią się od klasycznych zjazdów na nartach. Warto te różnice uwzględnić w swoim programowaniu treningowym.

Snowboard – jak się przygotować?

Zacznijmy od tego, że jazda na desce wymaga bardzo silnych nóg, szczególnie w obrębie stawu skokowego (manewrowanie deską), dużej siły i kontroli motorycznej w ruchach rotacyjnych ciała (zmiany kierunków), oraz balansu i koordynacji (to nie to samo!) związanych z utrzymaniem się na nierównym i dynamicznie zmieniającym swój charakter podłożu.

Dodajmy do tego moc i wytrzymałość, a otrzymamy wstępny zarys wymogów treningu, który nie tylko wyniesie na wyżyny nasze umiejętności, ale też uchroni przed typowymi dla snowboardu kontuzjami (głównie obręczy barkowej i nadgarstków).

Snowboard na stoku

Elementy, które powinien zawierać trening przygotowujący do snowboardu:

– uzyskaj odpowiednie kompetencje ruchowe. Co to znaczy? Upewnij się, że Twoje stawy pracują w zakresach, których wymaga wybrana przez Ciebie dyscyplina sportowa. Zakres to jedno. W każdym jego punkcie musisz także utrzymać kontrolę i stabilność. Dochodzi zatem komponent siłowy w dużych rozciągnięciach, co jest dużym wyzwaniem dla układu nerwowego.

-teraz, kiedy Twoje stawy ruszają się jak należy, zacznij budować siłę – naucz się kontroli ciała pod obciążeniem zewnętrznym, koncentrując się szczególnie na tułowiu i nogach.

– buduj wytrzymałość mięśniową – zastanów się, czym charakteryzuje się Twój styl jazdy. Czy są to agresywne, krótkie, bardzo ekspresywne formy, czy może raczej jesteś fanem długich, spokojnych zjazdów po stoku.

Jest to bardzo ważne, ponieważ nakreśli nam strategię podejścia do planu treningowego. W pierwszym przypadku budowa wytrzymałości będzie miała charakter interwałowy, w drugim intensywność raczej ustąpi objętości.

– Pracuj nad balansem – oprócz form, o których dowiedzieliście się z poprzednich postów, możecie też posłużyć się prostym narzędziem zwanym Rollerbone.  Jest to deska leżąca na rolce, którą śmiało można zbudować we własnym zakresie. Pomaga nauczyć się szybkich reakcji ciała odpowiadających na zmianę położenia środka ciężkości.

Żaden trening akcesoryjny nie zastąpi jednak samej aktywności. Im większe doświadczenie i rosnące z nim umiejętności, tym bezpieczniejsze i przyjemniejsze będą zjazdy.

Samych ekscytujących i szczęśliwych chwil na stoku!

Grzegorz Kozłowski

Wróć