stawy milickie

Rowerem przez Dolinę Baryczy

Mimo, że wakacje powoli dobiegają końca wciąż możemy cieszyć się piękną pogodą i dość wysokimi, letnimi temperaturami. Doskonałym pomysłem na wykorzystanie ostatnich letnich dni tego roku będzie spędzenie ich na najpiękniejszych trasach rowerowych Dolnego Śląska.

Przed nadchodzącym weekendem serdecznie zachęcamy do zapoznania się niezwykłymi trasami rowerowymi i rozważenia spędzenia ostatniego wakacyjnego weekendu na dwóch kółkach w okolicach Stawów Milickich w Dolinie Baryczy, zachwycającej pięknymi krajobrazami i niezwykłą przyrodą.

Stawy Milickie

Stawy Milickie składają się z kilku kompleksów wodnych, a wśród nich wyróżnia się: Potasznię, Sławno, Rudę Sułowską, Radziądz i Jamnik. Stawy połączone są ze sobą groblami i lokalnymi drogami, na których doskonale poczują się nie tylko rowerzyści, ale także piesi czy osoby jeżdżące konno. My skupimy się jednak dzisiaj na trasach, które doskonale sprawdzą się dla miłośników dwóch kółek.

Rowerem przez Dolinę Baryczy

Pomiędzy stawami wytyczono przepiękne trasy rowerowe, które łączą się także z malowniczymi wioskami, o które można przedłużyć niejedną weekendową trasę. Dla początkujących rowerzystów z pewnością pomocna okaże się informacja dotycząca poziomu trudności miejscowych tras rowerowych. Teren jest niemal płaski, a ścieżki usypane szutrem lub utwardzone. Bardziej wymagający rowerzyście znajdą dla siebie także nieco trudniejsze trasy. Doskonałym przykładem będzie chociażby ta, najbliżej położona Milicza, która sprawdzi się także dla osób, ceniących sobie ciszę, swobodę i naturalne krajobrazy. Trasa ta prowadzi rzadko uczęszczaną groblą nad rzeką Barycz.

Warto dodać, że przez niemal cały obszar Doliny przepływają doskonale oznakowane trasy rowerowe i ścieżki dydaktyczne, które doskonale umilają piesze wędrówki. To, o czym powinniśmy jednak pamiętać, to zakaz wstępu w niektóre regiony stawów. Lokalizacje te są dość dobrze oznaczone, a turystom przypominają o nich stosowne tablice. Przemierzając trasy dookoła stawów i całą Dolinę Baryczy warto zwracać uwagę na liczne tablice na ścieżkach dydaktycznych, które informują o niezwykłych zwyczajach zamieszkujących obszar ptaków i ryb żyjących w Milickich Stawach. Osobom, którym oprócz przejażdżki rowerowej zależy także na poznaniu miejscowej przyrody – zalecamy wyposażyć sie w lornetkę, która umożliwi dostrzeżenie mieszkających w szuwarach zwierząt.

Polecane trasy rowerowe

Cała Dolina Baryczy jest doskonałym miejscem na przejażdżki rowerowe. Warto zaznaczyć, że przez obszar ten przebiega fragment europejskiego szlaku rowerowego, który ciągnie się niemal przez 20 km Doliny. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ na całym obszarze, o którym mowa, rowerzyści mają do dyspozycji wiele tras, na których znajduje się sporo miejsc postojowych. Dzięki temu doskonale nadają się one zarówno dla doświadczonych rowerzystów, jak i dla tych, którzy preferują nieco wolniejsze tempo na trasie.

Ostatni wakacyjny weekend na rowerze!

Serdecznie zachęcamy Was do spędzenia ostatniego wakacyjnego weekendu przemierzając trasy wokół Stawów Milickich w Dolinie Baryczy. To piękny obszar, który doskonale sprawdzi się także dla osób, które zamiast rowerów preferują spacery i piesze przechadzki.

Z kolei tych z Was, którzy nadchodzący weekend planują spędzić we Wrocławiu i cenią sobie aktywne spędzanie wolnego czasu zachęcamy do zapoznania się z jednym z wpisów na naszym blogu, w którym wymieniliśmy nasze ulubione trasy biegowe w mieście i okolicach.

Wróć