masaże

Rodzaje masażu

Masaż to forma fizjoterapii znana od wielu lat. Na przestrzeni tych lat pojawiło się sporo rodzajów masażu, które różnią się od siebie sposobem wykonywania, a także użyciem różnych przedmiotów stosowanych w jego przebiegu w celu wzmocnienia efektu. Przede wszystkim różnią się one od siebie celem wykonywania. Istnieją masaże relaksacyjne, lecznicze lub egzotyczne. Stosuje się je wspomagająco w leczeniu różnych chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii oraz chorób wewnętrznych. Poznaj 10 najpopularniejszych form masażu i ich zalety.

Rodzaje masażu – klasyczny, a relaksacyjny

Masaż klasyczny to podstawowa forma masażu, który w zależności od potrzeb, może stać się masażem leczniczym, pobudzającym, odprężającym, rozluźniającym, relaksacyjnym itd. Do tej grupy masażów zaliczamy zabiegi mające wpłynąć na ogólną poprawę samopoczucia pacjenta i wspomóc inne formy leczenia.

Ma szerokie zastosowanie, ponieważ można go wykonywać właściwie na każdej partii ciała. Dzięki temu zaleca się go w zapobieganiu lub leczeniu schorzeń ortopedycznych, neurologicznych, ginekologicznych czy ogólnych schorzeń internistycznych. W masażu klasycznym wykorzystuje się podstawowe techniki masażu, to jest rozcieranie, uciskanie, przesuwanie, głaskanie czy oklepywanie przy pomocy dłoni. Dodatkowo można użyć środka nawilżającego ułatwiającego masaż, na przykład oliwki, balsamu czy maści leczniczej przeznaczonej do masażu.

Chociaż masaż klasyczny i relaksacyjny są do siebie dość podobne, to jednak masaż relaksacyjny jest nastawiony przede wszystkim na usunięcie napięcia mięśni i bólu wywołanego ich zesztywnieniem. W naszych czasach to częsta przypadłość osób, które mają stresującą pracę i w związku z tym są narażone na napięcie odbijające się na stanie mięśni. Relaksacyjny masaż ma za zadanie zlikwidować te napięcia i ułatwić pełne zrelaksowanie się. Jeśli chodzi o przebieg, właściwie niczym nie różni się od masażu klasycznego, niemniej celem masującego jest rozluźnienie sztywnych mięśni w ciele pacjenta. Masaż relaksacyjny może dotyczyć zarówno kręgosłupa, jak i kończyn i całego ciała.

rodzaje masażu

Masaż egzotyczny – tajski, bańką chińską, balijski i gorącymi kamieniami

Masaże egzotyczne stają się coraz popularniejsze również w Europie ze względu na ich wszechstronne zastosowanie i skuteczne działanie.

Masaż tajski to najskuteczniejsza forma usuwania napięcia mięśniowego. Zaleca się go osobom, które długo pracują w jednej pozycji i z tego powodu cierpią na przewlekłe bóle. Zabieg polega na zastosowaniu szeregu ruchów dłońmi, głównie naciskania na poszczególne partie ciała w różnym natężeniu. Osoba masowana powinna w trakcie masażu leżeć na twardym materacu, by wzmocnić jego efekt.

Masaż bańką chińską, jak sama nazwa wskazuje, polega na masowaniu specjalną bańką wypełnioną powietrzem, które stopniowo wypuszczane tworzy podciśnienie. Masaż bańką chińską stosuje się przede wszystkim w celu redukcji cellulitu, ale też przy bólach kręgosłupa, problemach ze stawami czy napięciu mięśniowym.

Masaż balijski bazuje na dotyku dłonią – rozpoczyna się od delikatnych muśnięć, a kończy na zdecydowanym nacisku punktów akupunkturowych. Często połączony jest z aromaterapią, co wzmacnia efekt relaksacyjny. Masaż balijski dedykowany jest osobom zapracowanym, zestresowanym, a także sportowcom.

Masaż gorącymi kamieniami łączy w sobie efekt rozluźnienia mięśni z przyjemnymi doznaniami wynikającymi z dotyku gorących kamieni. Do wykonywania tego rodzaju masażu wykorzystuje się bazalty, czyli czarne lub ciemnoszare kamienie pochodzenia wulkanicznego. To świetny sposób na odstresowanie, a według chińskich i hinduskich lekarzy także metoda na odblokowanie przepływu dobrej energii w naszym ciele.

Wszystkie opisane powyżej masaże są dostępne w ofercie naszego centrum rehabilitacji. Zachęcamy do skorzystania z nich.

Inne rodzaje masażów – sportowy, odchudzający, ciążowy

Popularnym rodzajem masażu wśród osób aktywnych fizycznie jest masaż sportowy. To niezbędna część treningów, która ma na celu zadbanie o mięśnie sportowców oraz zwalczać ich zmęczenie wywołane dużym wysiłkiem fizycznym. Podczas masażu sportowego przeważa rozcieranie i ugniatanie mięśni. Może być miejscowy lub ogólny.

Masaż odchudzający poleca się jako dodatkowa terapia podczas procesu odchudzania. Ma on na celu rozbicie i zlikwidowanie podskórnej tkanki tłuszczowej, ale też usunięcie toksyn z organizmu, poprawę elastyczności i ukrwienia skóry, co przekłada się na poprawę przemiany materii. Do wykonywania masażu odchudzającego stosuje się dodatkowo preparat wpływający na likwidowanie tkanki tłuszczowej i stymulowanie metabolizm komórek.

Masaż ciążowy dedykowany przyszłym mamom zaleca się w celu redukcji stresu wywołanego zbliżającym się rozwiązaniem, zmniejszenia obrzęku ciała i bólu. Może być wykonywany wyłącznie przez certyfikowanych masażystów, którzy wiedzą, jak ułożyć i wspierać ciało pacjentki podczas masażu w bezpieczny sposób.

A może masaż gorącą czekoladą lub lodem?

Dla osób chętnych nowych wrażeń polecamy masaż przy użyciu gorącej czekolady lub kostkami lodu. Masaż czekoladą to jeden z podstawowych zabiegów oferowanych w SPA. Jego celem jest ujędrnienie i rewitalizacja skóry, nawilżenie skóry, redukcję cellulitu i tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim pełny relaks wynikający z doznań zmysłowych, głównie dotyku – przyjemne ciepło płynnej czekolady i węchu – zapach czekolady, który odpręża i uspokaja.

Masaż czekoladą jest bowiem przyjemny zarówno dla ciała, jak i umysłu. Z kolei masaż kostkami lodu zapewnia nieco odmienne wrażenia – uczucie przyjemnego zimna na ciele. Ale stymulacja zimnem daje o wiele więcej pozytywnych efektów prócz odprężenia. Przede wszystkim wpływa na jędrność skóry, jej ukrwienie, a co za tym idzie dotlenienie i odżywienie. Daje też świetne efekty w leczeniu schorzeń reumatoidalnych i zwyrodnieniowych stawów. Masaż lodem polega na miejscowym oziębianiu partii ciała do 0 stopni Celsjusza i jednoczesnym masowaniu.

Każdy z nas od czasu do czasu powinien skorzystać z jakiejś odmiany masażu, by się zrelaksować i poprawić kondycję swojego ciała. Specjaliści z Villa Medica z przyjemnością się Tobą zaopiekują!

Wróć