poznaj_parki_wroclawia

Poznaj parki Wrocławia

Wycieczki do miejskich parków są idealną propozycją dla osób, które nie mają czasu lub możliwości wyjechać poza miasto, a poszukują ciszy i spokoju w otoczeniu natury. We Wrocławiu możemy znaleźć wiele parków posiadających różnorodne walory i atrakcje. Każdy z nich wygląda inaczej, ma odmienną historię i zauroczy nas czymś innym. W związku z tym przygotowaliśmy opis wybranych wrocławskich parków, do których odwiedzenia zachęcamy o każdej porze roku.

Park Grabiszyński

Jego powierzchnia liczy 48 hektarów i położony jest między ulicą Grabiszyńską, Aleją Generała Józefa Hallera, osiedlem jednorodzinnych domków oraz rzeką Ślęzą. W parku o każdej porze dnia można spotkać biegaczy, rowerzystów, osoby uprawiające nordic walking, spacerowiczów oraz dzieci. Jest to idealne miejsce na spotkanie ze znajomymi czy długi spacer i zabawę z psem. W parku możemy skorzystać ze ścieżki zdrowia, siłowni wyposażonej w kilka przyrządów oraz mini pola golfowego. Jeśli chcemy wybrać się z dziećmi, to mogą one pobawić się na jednym z kilku placów zabaw.

Park Staromiejski

Park Staromiejski ulokowany jest w samym centrum Wrocławia, obok Teatru Lalek oraz popularnego basenu na ulicy Teatralnej. Jest to park niewielki, ale bardzo urokliwy i zadbany. W lecie organizowane są w nim różne atrakcje dla najmłodszych, a także wydarzenia kulturalne. Jego cechą charakterystyczną jest wysokie ażurowe ogrodzenie oraz piękna klasyczna karuzela typu francuskiego. W parku znajduje się plac zabaw wyposażony w m.in. huśtawki, urządzenia do wspinaczki oraz piaskownicę. Co ciekawe, obowiązuje w nim całkowity zakaz poruszania się na rowerach oraz wprowadzania psów. W parku rośnie wiele drzew i krzewów, co sprawia, że stanowi on miłą odskocznię od miejskiego zgiełku.

Park Szczytnicki

Park Szczytnicki to jeden z najstarszych i najbardziej okazałych parków we Wrocławiu, którego powierzchnia wynosi ponad 100 hektarów. Jest on umiejscowiony na wschód od Starej Odry, a w niedalekiej odległości od niego znajdują się inne znane miejsca na mapie Wrocławia, jak na przykład Hala Stulecia, Pergola czy Ogród Zoologiczny. Cieszącą się dużą popularnością atrakcją Parku Szczytnickiego jest Ogród Japoński, który przybliża japońską florę. W parku możemy natrafić na wiele gatunków drzew i krzewów, w tym buki, graby oraz lipy. Choć Park Szczytnicki należy do jednego z najbardziej popularnych parków we Wrocławiu, to z racji swojej sporej powierzchni i wielu swobodnie biegnących ścieżek, daje nam możliwość wyciszenia się i odpoczynku. Osoby preferujące aktywny wypoczynek również powinny odwiedzić ten park, gdyż przebiega przez niego, licząca około kilometra, trasa biegowa.

Park Zachodni

Park Zachodni ulokowany jest między ulicą Pilczycką, Lotniczą, Wejherowską oraz Nowym Cmentarzem Żydowskim, a jego powierzchnia wynosi 75 hektarów. Park Zachodni z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom biegania ze względu na znajdującą się w nim trasę biegową o szutrowym podłożu. Oprócz tego w parku możemy skorzystać z dwóch sporych placów zabaw, boiska, miejsca do gry w szachy oraz licznych ławek i ścieżek spacerowych. W jego pobliżu znajduje się znana Hala Orbita oraz Most Milenijny.

Park Stanisława Tołpy

Park Stanisława Tołpy ma niewielką powierzchnię (niecałe 9 hektarów) i położony jest w dzielnicy Ołbin. W jego sąsiedztwie znajduje się budynek należący do Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, który zwłaszcza oświetlony wieczorami nadaje parkowi niepowtarzalny klimat. Charakterystycznym miejscem w parku jest nieduży staw, w którym pływają kaczki, a na jego środku możemy dostrzec fontannę. Park ma niewielkie wzniesienie, na którym w lecie mieszkańcy odpoczywają w gronie przyjaciół oraz organizują pikniki. Park dostosowany jest również do najmłodszych gości, którzy mogą skorzystać z placu zabaw. Park Stanisława Tołpy jest zadbany i bardzo urokliwy, jednak ze względu na swoją niewielką powierzchnię, nadaje się bardziej do odpoczynku niż do uprawiania sportów.

Park Południowy

Park Południowy jest jednym z najbardziej popularnych parków we Wrocławiu, a szczególnie znany jest mieszkańcom Krzyków. W parku mieści się staw z wodotryskami, na który piękny widok rozpościera się z tarasu widokowego. W parku Południowym można spotkać wielu biegaczy i rowerzystów niezależnie od pory roku, a także osoby uprawiające nordic walking. Park wyposażony jest w plac zabaw, z którego chętnie korzystają dzieci, a także miejsce, w którym możemy grać w bule oraz badmintona. Charakterystycznym elementem Parku Południowego jest pomnik Fryderyka Chopina, który stoi w nim od 2004 roku i znajduje się przy jednym z wejść.

Park Kleciński

Park Kleciński mieści się w południowej części Wrocławia pomiędzy ulicą Karkonoską, Partynicką, Skrajną oraz Przyjaźni. Park z pewnością przypadnie do gustu osobom lubiącym grać w piłkę nożną oraz siatkówkę ze względu na boiska przeznaczone do tych aktywności. Park przystosowany jest również do dzieci, które mogą bawić się na tutejszym placu zabaw podzielonym na dwie części – dla najmłodszych i nieco starszych dzieci. Dodatkową atrakcją parku jest niewielki, kamienny amfiteatr.

Wróć