Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami znany jest od starożytności. Stosowali go lekarze chińscy i hinduscy, którzy uważali, że ten rodzaj masażu nie tylko rozluźnia napięte mięśnie, ale również poprawia przepływ energii przez organizm. Podczas masażu odblokowuje się bowiem czakry, a więc ośrodki energii odpowiedzialne za różne funkcje naszego organizmu.

Masaż gorącymi kamieniami to doskonały sposób na odstresowanie się i relaks. Przyjemne ciepło pobudza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu nasz organizm oczyszcza się z toksyn, a także przyspiesza procesy regeneracyjne. To idealny rodzaj masażu dla osób, prowadzących stresujący i szybki tryb życia. Dzięki niemu mogą osiągnąć równowagę i poczuć się lepiej.

Termin „masaż gorącymi kamieniami” może nie brzmieć zbyt zachęcająco, jednak kto chociaż raz spróbował tego zabiegu, z pewnością będzie do niego wracał regularnie! Masaż gorącymi kamieniami pozwala zredukować napięcie w mięśniach, poprawia przepływ krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, a także pomaga osiągnąć stan głębokiego relaksu i całkowitego odprężenia.

 

Na czym polega masaż gorącymi kamieniami?

 

Jak sama nazwa wskazuje, nieodłącznym elementem masażu są gorące kamienie, które są bardzo ważnym narzędziem wpływającym na efektywność zabiegu. Do masażu najczęściej wykorzystuje się gładkie kamienie wykonane z bazaltu, skały, która długo utrzymuje ciepło. Kamienie mają formę krążków oraz trzy rozmiary. Podgrzewa się je do temperatury od 55 do 60 stopni Celsjusza.

Wbrew pozorom, masaż gorącymi kamieniami wcale nie jest „nowinką kosmetyczną”. Zabiegi z użyciem kamieni znane są już od ponad dwóch tysięcy lat. Pierwsze masaże przeprowadzano w Chinach, ale z leczniczych zabiegów tego typu korzystano też w Indiach czy Egipcie.

W trakcie masażu gorącymi kamieniami masażysta wykorzystuje również techniki tradycyjne, ale najważniejszym elementem zabiegu są kamienie umieszczane na poszczególnych częściach ciała. Krążki podgrzewa się w wodzie w specjalnym urządzeniu, a następnie umieszcza na plecach, brzuchu, twarzy, dłoniach i stopach. Niektórzy specjaliści wykorzystując kamienie również jako narzędzie do masażu. Sprawia to, że są w stanie dotrzeć do głębiej położonych tkanek, a tym samym zapewnić pacjentowi lepsze efekty i głębszy relaks.

Czasem po zabiegu gorącymi kamieniami na ich miejsce przykłada się zimne kamienie. Różnica temperatur pozwala obkurczyć naczynia krwionośne i schłodzić naskórek.

 

Masaż gorącymi kamieniami wskazania i przeciwwskazania

 

Jakie właściwości ma ten masaż i jakie daje korzyści, poza oczywiście uczuciem odprężenia i wyciszenia? Przede wszystkim:

  • Pomaga złagodzić bóle i napięcie w mięśniach. Pod wpływem ciepła poprawia się krążenie krwi, co wpływa na rozluźnienie mięśni oraz przekłada się na lepszą mobilność i większy zakres ruchu.
  • Masaż ma działanie przeciwbólowe. Pomoże łagodzić dolegliwości ze strony układu kostnego i ruchowego, na przykład u osób cierpiących na fibromialgię.
  • Każdy masaż, a zwłaszcza tak głęboko rozluźniający, jak ten wykonany gorącymi kamieniami, ma właściwości redukujące stres i uczucie niepokoju. Dzięki temu korzystnie wpływa również na problemy z zasypianiem. Badania dowiodły, że osoby regularnie korzystające z masażów nie tylko lepiej śpią, ale ich nocny wypoczynek jest również o wiele wyższej jakości.
  • Zabieg pomaga zwiększyć ruchliwość stawów. Spięte mięśnie często przekładają się na problemy z poruszaniem – poprzez rozluźnienie układu mięśniowego masaż redukuje tę dolegliwość.
  • Poza tym w niektórych przypadkach masaż poprawia odporność organizmu oraz zmniejsza objawy związane z chorobami autoimmunologicznymi.

Jak widać, masaż gorącymi kamieniami to całkowicie naturalny sposób na wiele różnych dolegliwości! Niestety, ponieważ przy zabiegu wykorzystuje się wysoką temperaturę, istnieje też kilka przeciwwskazań dla jego wykonania.

Z masażu nie powinny korzystać osoby cierpiące na artretyczne zapalenie stawów, gorączkujące, cierpiące na częste migreny, problemy z nerkami i wątrobą, nadciśnienie oraz kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem może być również nowotwór, chociaż w niektórych przypadkach masaż pomaga złagodzić objawy choroby. Dlatego, zanim zdecydujemy się na ten zabieg, warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu, z pewnością warto wypróbować masaż gorącymi kamieniami! Osoby mieszkające w województwie dolnośląskim oraz odwiedzające Wrocław serdecznie zapraszamy do Villa Medica, gdzie nasi specjaliści zadbają o wszystkie potrzeby naszych klientów.