chiropraktyka na ból pleców

Konsekwencje siedzącego trybu życia. Jak się przed nimi ustrzec?

Siedzący tryb życia to bez wątpienia zmora naszych czasów. Najczęstszym powodem jest praca, na przykład w biurze przed komputerem, ale nie tylko. Sporo osób ma także złe nawyki związane ze swoim wolnym czasem – wolą spędzić go przed telewizorem niż na aktywności fizycznej. Inni unikają sportu z powodu bólów kręgosłupa, które często paradoksalnie są właśnie efektem zbyt długiego pozostawania w pozycji siedzącej.

Do czego może doprowadzić długotrwały siedzący tryb życia? Jaki związek z rozwojem różnych chorób ma brak aktywności fizycznej? I co najważniejsze, co zrobić, by zapobiec negatywnym skutkom siedzącego trybu życia?

Skutki długotrwałego braku aktywności fizycznej

Długotrwałe siedzenie za biurkiem lub przed telewizorem oraz brak regularnej aktywności fizycznej to wróg naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Brak ruchu wpływa negatywnie właściwie na całe nasze ciało!

Zaburza metabolizm, pracę układu pokarmowego, krwionośnego, oddechowego i nerwowego. Spowalnia perystaltykę jelit, co skutkuje przewlekłymi zaparciami. Prowadzi też do utraty kondycji, przez co nawet przy niewielkim wysiłku odczuwamy spore zmęczenie.

Można więc powiedzieć, że brak aktywności fizycznej znacząco obniża jakość naszego życia. Ale to nie wszystko. Długotrwałe siedzenie sprzyja rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak nadwaga i otyłość, cukrzyca, nadciśnienie czy zwyrodnienia kręgosłupa. W ostateczności może nawet doprowadzić do śmierci.

Siedzący tryb życia i nadwaga zwiększają ryzyko cukrzycy

Jednym z pierwszych zauważalnych skutków siedzącego trybu życia jest wzrost masy ciała. Brak aktywności fizycznej w połączeniu ze złymi nawykami żywieniowymi oraz podjadaniem bardzo prowadzi do nadwagi, a wreszcie do otyłości. To częste wśród osób, które niezdrowo się odżywiają, jedzą nieregularnie, a ich sposób na spędzenie wolnego czasu to serial i słone przekąski.

Nadwaga i otyłość są z kolei przyczyną rozwoju chorób metabolicznych, a więc insulinooporności i cukrzycy typu 2. Brak ruchu i zła dieta bogata w tłuszcze trans i węglowodany proste sprawiają, że w organizmie niebezpiecznie wzrasta poziom glukozy.

Gdy stawy i mięśnie nie są używane, wiotczeją, a to z kolei zmniejsza ich wrażliwość na insulinę. W efekcie trzustka zaczyna jej produkować coraz więcej. Zwiększony poziom glukozy i insuliny w organizmie to prosta droga do zachorowania na cukrzycę typu 2, która, nieleczona, może doprowadzić do śmierci.

Długi brak ruchu powoduje bóle kręgosłupa i stawów

Kolejna częsta przypadłość osób, które większość dnia spędzają przy biurku, to bóle kręgosłupa i napięcie mięśni. Z przykrością trzeba stwierdzić, że dolegliwości te da się już zauważyć u dzieci i nastolatków, które często siedzą w nieprawidłowej pozycji podczas nauki czy w szkolnej ławce.

Trzeba pamiętać, że siedząc obciążamy kręgosłup dwukrotnie bardziej niż stojąc! Głównym winowajcom bólów pleców są niewłaściwe warunki pracy przy biurku, na przykład źle wyprofilowany fotel lub zbyt nisko położony blat. W efekcie przybieramy złą postawę ciała, garbimy się, a to powoduje problemy z kręgosłupem. Pojawia się skolioza, okrągłe plecy czy też odstające łopatki, a w rezultacie – przewlekły ból.

Zabójczym wręcz nawykiem dla naszego kręgosłupa jest też charakterystyczne pochylenie głowy podczas korzystania ze smartfonu. Wiele osób spędza tak naprawdę wiele godzin, co potem skutkuje bólem karku i pleców. Szczególnie narażona na przeciążenia jest część szyjna, piersiowa i lędźwiowa kręgosłupa.

Problemy z kręgosłupem oraz napięcia mięśniowe mogą z kolei skutkować bólem stawów i prowadzić do ich zwyrodnień, zwłaszcza gdy w grę wchodzi też nadwaga.

W przypadku gdy ból jest zbyt silny i doszło już do zwyrodnień czy nadwyrężeń, warto skonsultować się z lekarzem – być może będzie konieczna rehabilitacja kręgosłupa.

Choroby przez siedzenie

Praca siedząca sprzyja chorobom układu krążenia i żylakom

Innym poważnym schorzeniem, który może rozwinąć się na skutek pracy siedzącej, to problemy z układem krążenia oraz żylaki. Pozycja siedząca nie sprzyja prawidłowemu przepływowi krwi przez naczynia krwionośne. To może powodować powstawanie żylaków, które z czasem mogą prowadzić do zakrzepicy – niebezpiecznej choroby związanej z niedrożnością żył.

Żylaki zazwyczaj kojarzą nam się z nogami, ale to nie jedyne miejsce, w którym mogą powstać. Chorobą wywołaną przez długotrwałe siedzenie są także żylaki odbytu, popularnie nazywane hemoroidami.

Hemoroidy to zjawisko nadmiernego rozszerzenia żył w kanale odbytu. Gdy każdego dnia przez wiele godzin siedzimy w jednej pozycji, zwiększa się ucisk na jamę brzuszną, co z kolei prowadzi do zwiększonego nacisku na naczynia krwionośne. Gdy dochodzą do tego zaparcia, hemoroidy, pod wpływem nasilonego parcia podczas wypróżniania, rozszerzają się, uwypuklają, a wreszcie pękają i krwawią.

Ponieważ są stale podrażniane, w końcu rozwinie się w nich stan zapalny. To bardzo bolesna choroba, która uniemożliwia nie tylko wypróżnianie, ale nawet siedzenie.

Jak przeciwdziałać negatywnym skutkom siedzącego trybu życia?

Nawet jeżeli należymy do grupy osób, u których przeważa siedzący tryb życia i zaczynamy dostrzegać u siebie jego negatywne skutki zdrowotne, nie oznacza to, że nie da się im przeciwdziałać. Wystarczy kilka prostych zmian w planie dnia, aby poprawić swoje samopoczucie i zadbać o zdrowie!

Wprowadź ruch do swojego życia

Cóż może być lepszym antidotum na negatywne skutki siedzącego trybu życia niż aktywność fizyczna?! Nie od dziś wiadomo, że codzienny, umiarkowany ruch to warunek zachowania zdrowia. Co więcej, może zahamować rozwój pewnych chorób, a nawet spowodować ich całkowity zanik!

Na przykład siedząc wiele godzin w ciągu dnia możemy zmagać się z uporczywymi zaparciami. Wystarczy więc codzienna dawka ćwiczeń, by poprawić perystaltykę jelit, a wtedy zaparcia same znikną.

Inną dolegliwością, z którą poradzimy sobie wprowadzając regularne ćwiczenia, są bóle kręgosłupa. Aby mieć pewność, że zastosowane ćwiczenia nie będą dla nas groźne, warto poszukać zestawów ćwiczeń rozciągających, stabilizujących i wzmacniających kręgosłup oraz filmów instruktażowych jak je poprawnie wykonywać.

Na naszej stronie internetowej znajdziesz takie praktyczne wskazówki, dotyczące ćwiczeń na kręgosłup oraz właściwe sposoby ich wykonywania.

Takie ćwiczenia z powodzeniem można wykonywać samodzielnie w domu – wcale nie musimy w tym celu udawać się na siłownię. Nie zawsze mamy wpływ na nasz rodzaj pracy, ale mamy wpływ na to, jak o siebie zadbamy po skończeniu obowiązków, by wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji nie wpłynęło negatywnie na nasze samopoczucie.

Skonsultuj się ze specjalistą – odwiedź fizjoterapeutę

A co, jeśli bóle kręgosłupa, mięśni oraz stawów dają się tak we znaki, że proste domowe ćwiczenia nie przynoszą rezultatu? Być może zmiany zwyrodnieniowe wymagają już konsultacji ze specjalistą. W takiej sytuacji zachęcamy Cię do zapisania się na wizytę u fizjoterapeuty oraz rozpoczęcia rehabilitacji!

Fizjoterapeuta posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu budowy oraz urazów kręgosłupa. Po szczegółowym wywiadzie oraz badaniu jest w stanie dobrać idealne zabiegi. Rehabilitacja pomoże nie tylko wrócić do dawnej sprawności, ale też skutecznie uporać się z przewlekłym bólem. To o wiele lepszy sposób na walkę z nim niż codzienne przyjmowanie leków przeciwbólowych. Taka rehabilitacja kręgosłupa jest też zalecana po przebytych urazach i wypadkach.

W naszej klinice przeprowadzamy różneog rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne. Nasi specjaliści dobiorą odpowiednie zabiegi i ćwiczenia, by pomóc Ci wrócić do pełni sprawności. Pomogą też na dobre zaprzyjaźnić się z aktywnością fizyczną, która powinna Ci towarzyszyć każdego dnia, jeśli chcesz zachować zdrowie i kondycję.

Co ważne, do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, a co za tym idzie, wszystkie plany ćwiczeń są tworzone od zera, skrojone na miarę pacjenta. Masz więc pewność, że zalecone ćwiczenia, masaże i zabiegi przyniosą oczekiwane rezultaty.

Już dziś zadbaj o swoje zdrowie, sylwetkę i samopoczucie. Wystarczy kilka zmian, by zniwelować ból, zapobiec poważnym chorobom i poczuć się dobrze we własnym ciele!

Wróć