Kinesiotaping

Jedną z licznych metod stosowanych przez fizjoterapeutów naszej przychodni jest Kinesiotaping. Twórcą metody jest japoński chiropraktyk i kinezjolog dr Kenzo Kase, który w późnych latach siedemdziesiątych zeszłego wieku podjął się opracowania samoprzylepnych plastrów elastycznych aplikowanych w odpowiedni sposób na skórę pacjenta. Celem zastosowania plastrów miało być utrwalenie efektów zabiegu pomiędzy kolejnymi terapiami manualnymi. Metoda ta pierwotnie była stosowana w krajach azjatyckich , aby wreszcie zaistnieć na świecie za sprawą pojawienia się na Igrzyskach Olimpijskich w 2000 r. w Sydney czy na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 2002 r. w Korei Płd. i Japonii.

Kinesiotaping stanowi doskonałą formę wspomagania procesu fizjoterapii pomiędzy kolejnymi zabiegami, jak i utrwalenia jej efektów po zakończonym cyklu zabiegowym. Co istotne, jest to narzędzie stosowane w terapii każdego typu pacjenta-z problemem ortopedycznym, neurologicznym czy z inną dysfunkcją układu mięśniowo-szkieletowego. Z czasem Kinesiotaping stał się nieodłącznym elementem fizjoterapii sportowej a także istotnym narzędziem działania fizjoterapeuty w terapii bólu zarówno przewlekłego jak i ostrego, w stanach zapalnych, obrzękach, drenażu, w przypadkach osłabienia siły mięśniowej i innych problemach w obrębie kończyn, tułowia czy twarzy, z którymi zgłasza się do nas pacjent.

Działanie kinesiotapingu

  • redukcja bólu
  • poprawa ruchomości w obrębie leczonej okolicy
  • aktywacja mięśnia
  • poprawa ukrwienia i metabolizmu
  • poprawa świadomości ruchu
  • efekt psychologiczny

Przeciwskazania do kinesiotapingu

BEZWZGLĘDNE:

  • uszkodzenie skóry
  • reakcja alergiczna skóry na klej

WZGLĘDNE:

  • choroby naczyniowe tj. zapalenie zakrzepowe żył, ostra zakrzepica
  • niewydolność krążeniowo-oddechowa

Charakterystyka stosowanych plastrów

Taśmy stosowane do Kinesiotapingu wykonane są z naturalnej bawełny pokrytej akrylem medycznym. W związku z tym, plastry są bardzo dobrze tolerowane przez skórę pacjenta i mogą być utrzymywane na ciele przez długi czas. Standardowo prosimy pacjenta, aby funkcjonował w danej aplikacji przez 3-5 dni. Jeśli obserwujemy poprawę wynikającą z oklejenia , możemy przedłużyć ten czas do tygodnia lub nawet dwóch. Plastry posiadają właściwości zbliżone do ludzkiej skóry, ponadto przepuszczają wodę oraz powietrze i charakteryzują się określoną rozciągliwością.

Dostępne obecnie na rynku plastry mogą się różnić jakością, elastycznością, ilością zastosowanego kleju, a także kolorem.

Metody aplikacji kinesiotapingu

Mięśniowa

Jedna z częściej wykorzystywanych aplikacji. W zależności od zamierzonego efektu, a więc relaksacji lub stymulacji mięśnia, początek naklejamy przy przy przyczepie początkowym lud dystalnym mięśnia przy pełnym jego rozciągnięciu. Naciągnięcie plastra wynosi 0%.

Powięziowa

Stosowana w celu korekty ustawienia powięzi przy plastrze rozciągniętym w zakresie 0-70%.

Limfatyczna

Celem aplikacji jest poprawa krążenia krwi i chłonki, w związku z tym istotnym jest poprowadzenie plastra z miejsca obrzęku do węzłów chłonnych. Plaster rozciągnięty maksymalnie w 15%.

Więzadłowa

Stosowana celem odciążenia więzadeł jak i przy terapii punktów spustowych. Naciągnięcie taśmy w zakresie 25 do 100%.

Korekcyjna

Jak wskazuje sama nazwa, aplikacja ma na celu korektę ustawienia oklejanych fragmentów ciała.

Funkcjonalna

Celem aplikacji jest wspomaganie funkcji osłabionego mięśnia.

Która aplikacja jest właściwa dla danego problemu?

Wybór odpowiedniej dla danego problemu aplikacji, poprzedzony jest badaniem pacjenta. Należy wziąć pod uwagę problem funkcjonalny, z jakim zgłasza się do nas pacjent, określić gdzie i kiedy pojawiają się znane pacjentowi dolegliwości a także co je łagodzi. Na podstawie badania określamy, która struktura czy kierunek ruchu wymagają leczenia. Należy spojrzeć na problem szerzej i wziąć pod uwagę czynniki predysponujące jak np. .problem sąsiedniego stawu czy asymetria długości kończyn. Warto poprosić pacjenta o opisanie mechanizmu urazu.

Metodyka naklejania plastra

Przed przystąpieniem do oklejenia należy wykonać test, który jest najbardziej właściwy dla danej dysfunkcji.

Fizjoterapeuta, przed przystąpieniem do wykonania danej aplikacji, winien wyjaśnić pacjentowi wybór danej techniki i określić przebieg plastra, który zostanie naklejony na jego skórze. Skóra pacjenta powinna być odpowiednio przygotowana , w związku z tym terapeuta odtłuszcza i osusza skórę przed aplikacją. Jeśli leczona okolica jest nadmiernie owłosiona, pacjent jest proszony o wcześniejsze wykonanie depilacji. Po przyjęciu odpowiedniej pozycji ciała czy stawu,fizjoterapeuta nakleja plaster o wymierzonej odpowiednio długości i z ustalonym wcześniej rozciągnięciem.

Po wykonaniu aplikacji, pacjent proszony jest o powtórne wykonanie testu dla danego problemu.

Po wskazanym przez fizjoterapeutę czasie, pacjent może samodzielnie usunąć plastry.

Kinesiotaping – po cesarce, w sporcie?

Naklejanie plastrów na brzuch wspomaga proces regeneracji skóry po ciąży, pomaga również w terapii blizny po cesarskim cięciu. Kinesiology taping poprawi funkcję mięśni brzucha, szczególnie w przypadku powstania rozejścia mięśnia prostego brzucha i pomoże w zapobieganiu dalszemu poszerzaniu się rozejścia. Po wykonaniu aplikacji pacjent proszony jest o powtórne wykonanie testu dla danego problemu.

Obecnie, sportowcy na całym świecie korzystają z charakterystycznych, kolorowych plastrów. Regularnie korzystają ze wspomagania tą metodą, takie gwiazdy świata sportu jak Agnieszka Radwańska czy Cristiano Ronaldo.

Kinesiotaping co oznaczają kolory

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, kolory taśm nie wiążą się z żadnymi różnymi właściwościami fizycznymi czy terapeutycznymi. Każda taśma ma takie same działanie i parametry, więc dobór kolorów jest stricte wyborem estetycznym. Jedynie w przypadku dzieci dobór może mieć jakieś znaczenie, ale wiąże się to tylko z dziecięcym zainteresowaniem do tego, co kolorowe, a nie z różnym działaniem.

Kinesiotaping – jak długo i jak często stosować?

Plastry sportowe można nosić przez okres kilku dni, do tygodnia, a nawet dłużej. To zależy od tego, jak dobrze trzymają się skóry oraz od indywidualnych potrzeb – w niektórych przypadkach dolegliwości bólowe ustępują już po dobie lub dwóch dniach, a w innych plaster musi być użytkowany dłużej.

Zasadniczo jednak plastry dobrze trzymają się skóry przez okres kilku dni i właśnie taki czas jest optymalny, by z nich korzystać.

Czy kinesiotaping może zaszkodzić?

Warto wiedzieć, że ciągłe i długotrwałe stosowanie plastrowania bez nadzoru specjalisty może mieć skutki uboczne w postaci zaburzonej kontroli ruchu lub podrażnienia skóry, dlatego zazwyczaj traktuje się tę metodę jako uzupełnienie, a nie główny środek w walce z dolegliwościami. Pomimo faktu, iż wszyscy producenci sprzedający taśmy do kinesiotapingu opisują ich właściwości fizyczne w sposób jednakowy, to w zależności od marki, a nawet koloru charakterystyki produktu mogą różnić się w sposób znaczący. Jednoznacznie wykazali to w swoich badaniach hiszpańscy naukowcy. Dlatego przed zakupem własnej rolki warto zapytać o radę kogoś z doświadczeniem w stosowaniu tej metody.