Kinesiotaping pleców

Kinesiotaping – jak działa?

Kinesiotaping to bardzo skuteczna metoda terapeutyczna wykorzystywana przez fizjoterapeutów. Określana jest plastrowaniem dynamicznym, które ma działanie przeciwbólowe. Dzięki naklejeniu specjalnej taśmy fizjoterapeutycznej na bolące miejsca, dochodzi do rozluźnienia mięśni i zmniejszenia ich napięcia.

To metoda, która przynosi ulgę w bólu, aktywuje mięśnie do pracy, a także poprawia ukrwienie. Warto podkreślić, że plastry fizjoterapeutyczne są stosowane przez sportowców w różnych dyscyplinach sportowych. Ponadto coraz częściej taping stosowany jest u pacjentów zmagających się zarówno z przewlekłym, jak i ostrym bólem.

Co to jest kinesiotaping?

Nazwa kinesiotaping pochodzi od angielskich słów „kinesiology taping”, czyli plastrowanie dynamiczne. Specjalną elastyczną taśmę nakleja się na daną powierzchnię ciała. To forma wspomagająca proces fizjoterapii pomiędzy zabiegami, jak również rehabilitacji.

Kinesiotaping stopy galeria

Początkowo tę metodę stosowano w Azji. Została bowiem opracowana przez doktora Kenzo Kase – japońskiego chiropraktyka i kinezjologa w latach siedemdziesiątych. Wraz z początkiem XXI wieku zyskała popularność na całym świecie.

W dużej mierze przyczyniły się do tego Igrzyska Olimpijskie w Sydney w 2000 roku. To właśnie na tej najważniejszej imprezie czterolecia, zawodniczki i zawodnicy wystąpili z kolorowymi plastrami.

Od dziesięciu lat obserwujemy wzrost popularności zastosowania taśmy na mięśnie. Ogromną zaletą tej metody jest to, że można ją zastosować w terapii praktycznie każdego pacjenta.

Taśmy fizjoterapeutyczne do kinesiotapingu

Jedną z podstawowych zasad przed naklejeniem plastrów kinetycznych jest odtłuszczenie skóry. Dzięki temu zabiegowi elastyczna taśma lepiej przylegnie do ciała. W uzasadnionych przypadkach możemy zostać poproszeni o przeprowadzenie depilacji danego fragmentu ciała.

W tym miejscu należy podkreślić, że plastry fizjoterapeutyczne są produkowane z naturalnej bawełny pokrytej akrylem medycznym. Dzięki temu jeden plaster utrzymuje się na ciele do siedmiu dni, a czasami nawet dłużej. Nie odkleja się nawet podczas kąpieli.

Niezależnie od tego, czy siedzimy, leżymy, chodzimy czy śpimy, plaster cały czas wykonuje swoją pracę. Jest rozciągliwy, dostosowuje się do ruchów ciała i działa wielokierunkowo. Poza tym przepuszcza powietrze i nie wywołuje podrażnień, bo wykazuje właściwości antyalergiczne.

Kinesjotaping pleców galeria

Taśma fizjoterapeutyczna dostępna jest w kilku kolorach. Jednak ich odcień nie wpływa na działanie. Każdy plaster ma takie same parametry i właściwości. Wybór konkretnej barwy to kwestia czysto estetyczna.

Warto dodać, że z tapingu regularnie korzystają sportowcy. Podczas treningów, jak i zawodów można u nich zauważyć charakterystyczne, kolorowe plastry dla sportowców, które ich wspomagają i zapobiegają kontuzjom.

Wskazania do kinesiotapingu

Kinesiotaping jest pomocny przy wielu schorzeniach, także w przewlekłych przypadkach. Jest przeznaczony nie tylko dla sportowców czy osób uprawiający sport rekreacyjnie. Każdy, kto zmaga się z bólem i dyskomfortem, może z niego skorzystać. Co więcej, z tej metody mogą korzystać dorośli, jak również dzieci i młodzież.

Wskazaniem do kinesiotapingu są:

  • bóle układu mięśniowo-szkieletowego (w tym kolana, kostki, szyi, barku),
  • dolegliwości bólowe o podłożu zwyrodnieniowym,
  • skręcenia stawów,
  • stany po urazach,
  • korekcja wad postawy,
  • wady klatki piersiowej,
  • dolegliwości bólowe stopy,
  • porażenie nerwowe twarzy,
  • obrzęki limfatyczne,
  • blizny,
  • siniaki,
  • przyspieszenie gojenia ran po zabiegach,
  • zaburzenia połykania,
  • obniżenie napięcia mięśniowego,
  • zmniejszenie ryzyka kontuzji podczas uprawiania sportu.

Efekty terapii

Jest kilka metod aplikowania kinesiotapingu, między innymi mięśniowa, powięziowa, limfatyczna, więzadłowa, korekcyjna, funkcjonalna.

Dany rodzaj jest uzależniony od dolegliwości pacjenta. W związku z tym przed przyklejeniem plastra, przeprowadza się krótką rozmowę na temat urazu lub kontuzji pacjenta.

Metoda plastrowania dynamicznego przynosi pozytywne efekty, co potwierdzają nie tylko sportowcy. Ma zbawienny wpływ na układ mięśniowy. Jest korzystna dla organizmu bez względu na wiek. W połączeniu z terapią manualną wspomaga proces leczenia.

Wszystkie osoby, które na co dzień zmagają się z przewlekłym lub ostrym bólem, potrzebują rehabilitacji i pomocy pomiędzy zabiegami, zachęcamy do kontaktu z naszymi fizjoterapeutami w Villa Medica, specjalizującymi się między innymi w kinesiotapingu.

Dokładnie wyjaśnią sposób aplikacji plastrów na ciało, które złagodzą dolegliwości, zmniejszą odczuwanie bólu oraz umożliwią powrót do pełnej sprawności. Wcześniej przeprowadzą badanie i ustalą, która struktura czy kierunek ruchu wymagają leczenia. Wszystko to w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta.

Wróć