Kiedy powinienem udać się do fizjoterapeuty?
Czym jest fizjoterapia?
Fizjoterapia jest kompleksowym działaniem mającym na celu poprawę, przywrócenie w maksymalnym osiągalnym stopniu oraz utrzymanie zdolności ruchowych i funkcjonalnych pacjenta. To również postępowanie profilaktyczne zmierzające do przeciwdziałania występowaniu powtórnych epizodów, wykluczających pacjenta z pełnienia funkcji społecznej i zawodowej czy uniemożliwiających realizowanie się na płaszczyźnie rekreacyjnej.
Fizjoterapia obejmuje leczenie metodami, które wykorzystują różne formy energii takie jak ruch, bodźce termiczne, mechaniczne, świetlne czy chemiczne.
Może być ona prowadzona wyłącznie przez odpowiednio wykwalifikowanego fizjoterapeutę lub pod jego nadzorem, który włada kompetencjami umożliwiającymi badanie i ocenę stanu pacjenta, zaplanowanie procesu terapii oraz ocenę jego efektów. Niezmiernie istotną komponentą, warunkującą sukces terapeutyczny jest nastawienie pacjenta i jego współ-zaangażowanie w proces terapii.
Przychodnia Villa Medica oferuje swoim pacjentom kompleksową fizjoterapię, począwszy od konsultacji lekarskiej, poprzez zabiegi terapii manualnej, wspomagane przez innowacyjne zabiegi z zakresu fizykoterapii po odpowiednio, dobrany indywidualnie do każdego pacjenta, instruktaż ćwiczeń, wykonywanych na naszej sali jak również w warunkach domowych, w trakcie i po zakończeniu cyklu zabiegów.
Jakie są zalecenia do fizjoterapii?
Fizjoterapia daje mierzalne oraz odczuwalne efekty u pacjentów z różnymi schorzeniami. Dotyczy to układu mięśniowo-szkieletowego, nerwowo- mięśniowego, sercowo-naczyniowego czy oddechowego. Są to pacjenci, którzy wymagają interwencji fizjoterapeuty zarówno w wyniku przebytych urazów jak i postępujących procesów zwyrodnieniowych, które mogą generować symptomy utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie bez bólu. Liczną grupę pacjentów Villa Medica stanowią również dzieci, które są prowadzone w terapii z uwagi na wady postawy, gdzie celem będzie korekta niewłaściwego ustawienia, a także przeciwdziałanie dalszemu rozwojowi nieprawidłowości i ich skutkom.
Wśród szerokiej grupy schorzeń, z jakimi spotykamy się w naszej poradni, należy wymienić m.in.:
– zespoły bólowe kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego, będące na przykład wynikiem przebytego urazu, zmian zwyrodnieniowo -wytwórczych czy zmian przeciążeniowych związanych z uprawianiem danej dyscypliny sportu czy wykonywaniem pracy o charakterze sedenteryjnym
– zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów obwodowych – np. gonartroza czy koksartroza
– stany po urazach – np. skręcenie stawu skokowo-goleniowego czy kolanowego, smagnięcie biczem, złamania w obrębie kończyn , zwichnięcia w obrębie stawów a także urazy czaszkowo -mózgowe
– stany po zabiegach operacyjnych – np. rekonstrukcja ACL (więzadła krzyżowego przedniego) , ścięgna Achillesa czy stożka rotatorów
– stany związane z chronicznym przeciążeniem w obrębie układu mięśniowo-powięziowego – entezopatia przyczepów ścięgien Achillesa, łokieć tenisisty i golfisty
– wady postawy- np. skolioza, płaskostopie, stopy płasko-koślawe czy zaburzenia osi w obrębie stawów kolanowych
– oraz szereg innych
Jakie są przeciwwskazania do fizjoterapii?
Trudno mówić o ogólnych przeciwwskazaniach do fizjoterapii. Dobrze i mądrze realizowany proces leczenia, oparty jest w ogromnym stopniu na rzetelnie przeprowadzonym wywiadzie i badaniu. Z tej właśnie przyczyny, podczas pierwszej wizyty, fizjoterapeuci Villa Medica przeprowadzają z pacjentem rozmowę i realizują swoje fizjoterapeutyczne badanie. Ma to na celu nie tylko dokonanie oceny stanu funkcjonalnego pacjenta ale i -co niezmiernie istotne- wychwycenie potencjalnych patologii, będących względnym bądź bezwzględnym przeciwwskazaniem do realizacji konkretnego zabiegu. Niezwykłą wartością naszej przychodni jest ścisła współpraca fizjoterapeutów ośrodka z lekarzem rehabilitacji medycznej. Dzięki stałemu kontaktowi i przepływowi informacji dotyczących stanu pacjenta i efektów leczenia, możemy na bieżąco reagować na potrzeby naszego pacjenta.
W jakich przypadkach należy kontaktować się z fizjoterapeutą?
Prowadząc w terapii naszych pacjentów, staramy się ich także edukować. Ważną składową jest indywidualnie dobrany do każdego pacjenta instruktaż ćwiczeń, który można czy raczej w naszym mniemaniu,powinno się realizować w domu, na siłowni czy nawet w pracy. Chcąc ułatwić pacjentowi kontynuację wykonywania ćwiczeń, nasza przychodnia stworzyła opis ćwiczeń (rozciągających i stabilizujących) oraz instruktaż do ich wykonywania w postaci krótkich, zrozumiałych filmów dostępnych zarówno na stronie internetowej Villa Medica – www.villamedica.pl jak i na naszym kanale w serwisie internetowym YouTube. Umożliwia to pacjentowi przypomnienie sobie zaordynowanych przez fizjoterapeutę ćwiczeń oraz ewentualną kontrolę poprawności ich wykonania. Jest to doskonałe rozwiązanie na podtrzymanie efektów wspólnie prowadzonej, z dobrym skutkiem terapii jak i przeciwdziałanie wystąpieniu kolejnych epizodów bólowych.
Dalsza realizacja ćwiczeń w warunkach poza przychodnią powoduje, iż pacjent potrafi samodzielnie sobie radzić ze znanymi mu dolegliwościami, daje mu więc pewną niezależność, ale i wydłuża okres pomiędzy poszczególnymi wizytami u swojego fizjoterapeuty. Problem pojawia się, gdy ćwiczenia czy pozycje, które wcześniej powodowały zmniejszenie czy ustąpienie dolegliwości, przestają pomagać a ból wręcz się nasila. Jest to sytuacja, której nie należy bagatelizować i wymaga ona konsultacji z fizjoterapeutą. Może to skutkować wdrożeniem terapii, a ilość, dobór oraz częstotliwość zabiegów uzależnione są od stanu pacjenta i efektów procesu leczenia. Chcąc podtrzymać efekt terapii, nasi fizjoterapeuci często posiłkują się oklejaniem specjalistycznymi plastrami – tapingiem. Kinesiotaping jest metodą, która znajduje zastosowanie i satysfakcjonujące efekty u pacjentów z szeroko rozumianymi problemami ortopedycznymi czy neurologicznymi.
Nasi fizjoterapeuci służą pomocą również przy doborze odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego. Dotyczy to pacjentów, których prowadzimy w terapii, kiedy stwierdzamy potrzebę włączenia odpowiedniego zaopatrzenia, ale także pacjentów, którzy zgłaszają się do naszej placówki stricte celem zakupu zaopatrzenia ortopedycznego wysokiej jakości. Naszym pacjentom oferujemy między innymi pasy ortopedyczne, stabilizatory stawów kolanowych czy skokowych po urazach skrętnych.
Poradnia rehabilitacyjna Villa Medica oferuje swoim pacjentom dobór spersonalizowanych, trójwymiarowych wkładek oraz klapek ortopedycznych, korygujących ustawienie stóp a pośrednio także stawów skokowych i kolanowych. Dokładne badanie statyczne oraz dynamiczne wraz z otrzymanymi na ich podstawie obrazami graficznymi, pozwalają na zaprojektowanie dla naszych pacjentów wkładek i klapek ortopedycznych dokładnie na potrzeby konkretnej stopy i jej problemu. Wyróżnia nas duża ilość dostępnych modeli, bogata kolorystyka oraz wysoka jakość używanych do produkcji materiałów.