Historia pierwszego, znanego chiropraktyka

Pierwszym ze znanych chiropraktyków nowożytnej historii był D.D. Palmer, który sam określał siebie mianem: “stary tata”. Jego życiowa kariera głównie związana była z tym, co dzisiaj nazwalibyśmy fizjoterapią, choć w dużej części swojej pracy korzystał z niekonwencjonalnych metod takich jak np. masaż magnesami, który miał rzekomo przywrócić prawidłowe położenie kości. Wokół pracy i D.D. Palmera krąży mnóstwo historii i legend, a jedna z nich głosi w jaki sposób do naszej kultury zawitała chiropraktyka, która obecnie jest powszechnie stosowaną metodą w walce m.in. z bólami w obrębie kręgosłupa.

Początek kariery – legenda

Legenda głosi, że bohater naszej historii mimo, iż zajmował się fizjoterapią ówczesnych czasów, chiropraktyką zaczął trudzić się zupełnie przez przypadek. W miejscu, w którym wynajmował swój gabinet jeden z woźnych, który sprawował nad nim pieczę, skarżył się na znaczne problemy ze słuchem. Według historii Palmer energicznie i dotknął jego pleców, a niesłyszący do tej pory woźny odzyskał dzięki niemu zmysł słuchu.

Nauka czy religia?

Jak podchodzono do działalności Palmera? Można powiedzieć, że w niektórych kręgach był on postrzegany jako lekarz, podczas gdy w innych uważano go za osobę, której działalność niewiele ma wspólnego z medycyną. Raz został nawet za swoją działalność aresztowany, a po zwolnieniu postanowił szukać szczęście i nadziei dla swoich praktyk na zielonych pastwiskach Kalifornii. Niestety tam również spotkał się z odrzuceniem i niewyobrażalnym brakiem zaufania.

Strudzony walką z przeciwnikami i znalazł dwa sposoby na uzasadnienie swoich działań i ich skuteczności. Aby kontynuować swoją praktykę, w tamtych czasach, Palmers mógł znaleźć naukowe uzasadnienie dla swoich działań lub ominąć ten wymóg osłaniając się religią.

Mimo, że sam Palmers wielokrotnie polegał na wsparciu kościoła i samych duchownych, jeśli chodzi o chiropraktykę w ogóle, finalnie zwyciężyło medyczne uzasadnienie jej istnienia. Co więcej w 1922 roku, w Kalifornii światło dzienne ujrzała ustawa, która podkreślała, że każdy chiropraktyk, aby wykonywać swój zawód musiał odbyć odpowiednie szkolenia i legitymować się określona licencją, choć w niektórych kręgach chiropraktyka wciąż uzasadniana jest nadludzką mocą.

Może Cię zainteresować: Chiropraktyka – zastosowanie i wskazania

Chiropraktyka dziś

Obecnie medyczna, gruntownie potwierdzona strona chiropraktyki znacznie przeważa nad jej duchową sferą. Choć tak naprawdę w niektórych miejscach na świecie praktyce towarzyszy chociażby astrologiczna otoczka.

Chiropraktyka jest bez wątpienia coraz częściej docenianą i stosowaną metodą wspierającą działalność fizjoterapeutów i specjalistów z dziedziny medycyny. Metoda ta jest niezwykle skuteczna w przypadku osób, którym doskwiera ból w niemal wszystkich odcinkach kręgosłupa, rwa kulszowa, rwa ramienna, zawroty głowy, a także inne symptomy wynikające z ograniczenia fizjologicznej ruchomości w obrębie danego segmentu kręgosłupa.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o praktyce chiropraktyki w Villa Medica, zajrzyj na naszą stronę lub skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszelkie Twoje pytania i wątpliwości.

Wróć