Koncepcja Funkcjonalnej Osteopatii i Integracji FOI

Czym jest FOI?

Koncepcja Funkcjonalnej Osteopatii i Integracji jest terapią manualną, którą wyróżnia holistyczne podejście do ludzkiego ciała. FOI bazuje na wzajemnych powiązaniach pomiędzy wszystkimi stawami w organizmie. Nieprawidłowości pojawiające się w funkcjonowaniu jednego stawu mają wpływ na stan, w jakim znajdują się pozostałe. Terapeuta w trakcie leczenia nie skupia się na zwalczeniu bólu w miejscu jego występowania, lecz szuka jego przyczyny w kontekście całego organizmu. Aby najprościej to zobrazować często wykorzystuje się następujące porównanie: kiedy chcemy zgasić lampę nie wykręcamy żarówki a naciskamy włącznik. Główne zadanie terapeuty to znalezienie w ciele „wyłącznika” oraz „zgaszenie” bólu. FOI pozwala na zrealizowanie trzech różnych celów: po pierwsze dzięki pracy terapeuty skorygowana zostaje pozycja poszczególnych kości względem siebie. Ponadto pozwala ona również na skorygowanie trójwymiarowego mechanizmu funkcjonowania stawów oraz napięcia mięśniowego.

Źródło bólu

Osteopatia Funkcjonalna zakłada, że w odpowiedzi na nieprawidłowości powstające w aparacie ruchu ludzkie ciało wytwarza mechanizmy kompensacji rozproszone po całym organizmie. „Wyłączniki” dokuczającego nam bólu nigdy nie znajdują się w miejscu jego pojawienia, a czasami są umiejscowione nawet w bardzo dalekiej odległości od niego. Dobrym przykładem są bóle głowy, nierzadko powodowane przez zmiany w ułożeniu miednicy, czy też tak zwany „łokieć tenisisty”. Jest to schorzenie objawiające się bólem podczas zginania i prostowania ręki, którego przyczyna może leżeć w wyniku nieprawidłowości w obrębie kolana. To właśnie na mechanizmach kompensacji swoje badania i terapię skupia FOI.

Jak wygląda terapia?

Terapia rozpoczyna się od przeprowadzenia przez terapeutę szczegółowego wywiadu z pacjentem, na podstawie którego można ustalić nieprawidłowości występujące w organizmie, a także miejsca wykazujące powiązania przyczynowe. Następnie terapia skupia się na centralnej osi ludzkiego ciała, czyli na kręgosłupie. Ośrodki bólu często nie są poddawane działaniom w pierwszej kolejności, ponieważ terapia skupia się na szukaniu źródła bólu. Terapeuta przywraca kręgosłup do optymalnego funkcjonowania i bardzo często dopiero ten krok pozwala mu zbliżyć się do źródeł bólu.

Pacjenci zazwyczaj reagują na terapię rozluźnieniem mięśni, jednak u niektórych pacjentów przez jeden lub dwa dni po zabiegu może występować uczucie „zakwasów”. Należy zaznaczyć, że ból nie zawsze ustępuje natychmiast po pierwszym zabiegu oraz zdarzają się czasem sytuacje, w których ból pojawia się ponownie po dwóch – trzech dniach. Nie oznacza to jednak, iż terapia jest nieskuteczna. FOI to proces, na który w pewnych przypadkach potrzebne jest nieco więcej czasu. Co warto zaznaczyć, wraz z ostrym bólem podczas stosowania terapii mogą ustąpić także inne męczące pacjenta dolegliwości takie jak: bóle głowy, zaburzenia snu czy też problemy z żołądkiem.

Zalety i przeciwwskazania

FOI charakteryzuje się wysoką skutecznością oraz pozwala terapeucie na postawienie poprawnej i efektywnej diagnozy. Zabiegi, które są przeprowadzane w bezpieczny sposób, szybko przynoszą efekty, eliminują dolegliwości bólowe, z którymi boryka się pacjent oraz przywracają prawidłowy zakres czynności ruchowych. Terapia jest doskonałą metodą radzenia sobie z dolegliwościami mającymi swoje źródła w zaburzeniach funkcjonalnych, przykładem może być tu wypadający dysk, którego objawy to na przykład: ból kręgosłupa, zaburzenia czucia czy skurcze mięśni.

Według specjalistów nie istnieją przeciwwskazania dla Funkcjonalnej Osteopatii i Integracji. Z racji tego, że zabiegi są przeprowadzane w sposób ostrożny i delikatny, pacjent nie jest narażony na ewentualne uszkodzenia ciała.

Wspomaganie terapii

Warto wspomnieć, że istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy samodzielnie wspomóc działanie FOI. Po zabiegu dobrze jest wybrać się na 15-minutowy spacer, niemniej jednak w pierwszych dwóch dobach należy całkowicie zrezygnować z treningów, które mogą obciążać nasz organizm, a przede wszystkim kręgosłup (tenis, golf czy bieganie). Tym samym przez pierwsze dwa dni powinniśmy unikać wykonywania forsownych czynności takich jak dźwiganie czy też odkurzanie. Nie oznacza to jednak, że musimy zupełnie zrezygnować z aktywności – możemy bowiem wybrać się na spacer czy sesję nordic walking. Dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie po zabiegu planowanych ćwiczeń z terapeutą, który udzieli nam wskazówek i dobierze takie ćwiczenia, dzięki którym będziemy mogli wspomóc terapię FOI.