EMSELLA - leczenie nietrzymania moczu Wrocław

Nietrzymanie moczu to krępujący problem, który obniża komfort życia i negatywnie wpływa na samopoczucie. Dolegliwość może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, które u kobiet może być efektem przebytej ciąży i porodu drogami natury, a u mężczyzn – problemów z prostatą.

Borykasz się z problemem nietrzymania moczu? Centrum Medycyny i Rehabilitacji Villa Medica oferuje innowacyjne i nieinwazyjne zabiegi BTL Emsella, które mogą Ci pomóc.

NTM, czyli nietrzymanie moczu

 

Nietrzymanie moczu (NTM) charakteryzuje się niekontrolowanym wypływem moczu, który stanowi znaczący problem kliniczny, wpływający na jakość życia pacjentów. NTM może występować u kobiet i mężczyzn w różnym wieku, jednak jest częściej diagnozowany jest w populacji starszych osób płci żeńskiej.

Stan ten może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym osłabieniem mięśni dna miednicy, zmianami hormonalnymi, problemami z pęcherzem moczowym czy układem nerwowym.

Rodzaje nietrzymania moczu

 

Nietrzymanie moczu klasyfikowane jest według jego objawów i przyczyn.

  • Nietrzymanie wysiłkowe (NTW) – charakteryzuje się niekontrolowanym wypływem moczu podczas wysiłku fizycznego (np. treningu siłowego), ale również w efekcie kichnięcia czy kaszlnięcia. Przyczyną NTW jest najczęściej osłabienie mięśni dna miednicy lub stan zapalny w obrębie sfinktera cewki moczowej.
  • Nietrzymanie naglące (NTN) – znane również jako nietrzymanie z parciem, charakteryzuje się gwałtownym i niekontrolowanym parciem na mocz. Może być związane z nadaktywnością pęcherza moczowego. 
  • Nietrzymanie mieszanego – to kombinacja NTW i NTN, gdzie pacjent doświadcza zarówno nagłego parcia na mocz, jak i wypływu moczu podczas wysiłku.
  • Nietrzymanie przelotowe – spowodowane jest przeciekiem moczu wokół przeszkody w cewce moczowej, często związane z powiększeniem prostaty lub kamieniami moczowymi.

Ćwiczenia mięśni Kegla a kontrola wydalania moczu

 

Jedną z podstawowych metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest ćwiczenie mięśni Kegla, polegające na celowym i świadomym skurczaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Mają one na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy, co poprawia wsparcie dla pęcherza moczowego i zwiększa kontrolę nad zwieracza cewki moczowej.

Zaleca się, aby pacjenci rozpoczynali od krótkich serii ćwiczeń, stopniowo zwiększając czas trwania i intensywność skurczów. Monitoring postępów i dostosowanie planu ćwiczeń powinny być prowadzone przez specjalistę fizjoterapii uroginekologicznej, takiego jak fizjoterapeuta specjalizujący się w zdrowiu dna miednicy, aby zapewnić indywidualizację i optymalizację terapii.

Najlepsze efekty przynosi połączenie treningu mięśni dna miednicy i ćwiczeń Kegla z innymi rodzajami terapii, np. z zastosowaniem fotela BTL Esmella. Holistyczne podejście do problemu nietrzymania moczu może znacząco poprawić kontrolę nad wydalaniem moczu i jakość życia pacjenta.

Fotel BTL Emsella - co to za urządzenie?

 

To innowacyjne urządzenie medyczne, służące do nieinwazyjnego leczenia nietrzymania moczu. Fotel BTL Esmella wykorzystuje zaawansowaną technologię elektromagnetyczną (technologia HIFEM), generując wysoko skoncentrowane fale elektromagnetyczne (focused electromagnetic technology), które oddziałują na mięśnie dna miednicy. Stymulacja ta prowadzi do skurczów mięśni dna miednicy o wysokiej intensywności, co ma na celu wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za kontrolę nad pęcherzem moczowym.

Jak wygląda zabieg EMSELLA?

 

Zabieg EMSELLA jest komfortowy i nieinwazyjny. Pacjent pozostaje w ubraniu i siada na specjalnie skonstruowanym fotelu. Fotel wywołuje fale elektromagnetyczne, które penetrują tkanki w obszarze dna miednicy, indukując tysiące skurczów mięśniowych, które są intensywniejsze niż te osiągalne podczas tradycyjnych ćwiczeń. To naprawdę intensywny trening mięśni dna miednicy!

Zabieg trwa około 30 minut, jest bezbolesny i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Pacjenci mogą wrócić do swoich codziennych aktywności od razu po zejściu z fotela. Dla uzyskania optymalnych efektów zalecana jest pełna seria, obejmująca zazwyczaj 8-10 zabiegów.

Emsella dla mężczyzn

 

Chociaż Emsella jest często kojarzona z leczeniem nietrzymania moczu u kobiet, mężczyźni również mogą skorzystać z tej terapii. Zabieg jest efektywny w leczeniu męskiego nietrzymania moczu spowodowanego osłabieniem mięśni dna miednicy i łagodnym rozrostem prostaty. Pomaga w poprawie kontroli nad pęcherzem i zwalczaniu objawów nietrzymania moczu, co z kolei poprawia jakość życia pacjentów.

Zalety Emsella w leczeniu nietrzymania moczu

 

Leczenie NTM z zastosowaniem terapii Emsella jest leczeniem nieinwazyjnym, które pozwala wyeliminować konieczność przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych czy stosowania farmakoterapii. Bezbolesność i brak okresu rekonwalescencji to kolejne atuty, które sprawiają, że zabieg jest wygodny dla pacjenta.

Technologia elektromagnetyczna umożliwia precyzyjne targetowanie mięśni dna miednicy, co przyczynia się do ich intensywnego wzmocnienia i zwiększa efektywność leczenia NTM. Regularne zabiegi prowadzą do trwałej poprawy funkcji pęcherza moczowego, redukcji epizodów nietrzymania moczu i poprawy jakości życia pacjenta.

Emsella jest zatwierdzona przez liczne agencje regulacyjne i jest uważana za bezpieczną i efektywną opcję leczenia dla pacjentów z NTM, oferując im nową nadzieję i komfort w codziennym życiu. Pojedynczy zabieg to koszt 200zł, 8 zabiegów w cenie 840 zł

Wskazania do zabiegu EMSELLA

 

Zabieg Emsella jest wskazany dla pacjentów, którzy doświadczają nietrzymania moczu (NTM) spowodowanego osłabieniem mięśni dna miednicy. Terapie Emsella jest szczególnie korzystna w przypadku pacjentów, którzy doświadczają niekontrolowanego wypływu moczu podczas fizycznego wysiłku, kaszlu, kichania czy śmiechu.

Efekty po zabiegu EMSELLA

 

Zabieg Emsella przynosi szereg korzyści, które przyczyniają się do poprawy jakości życia pacjentów. Efektem zabiegu Emsella może być: wzmocnienie mięśni dna miednicy, poprawa kontroli nad pęcherzem i redukcja epizodów nietrzymania moczu, a także zwiększenie komfortu i pewności siebie pacjentów w codziennym życiu.

Metoda leczenia nietrzymania moczu wykorzystująca technologię HIFEM może również przyczynić się do poprawy życia seksualnego, a co za tym idzie pozytywnie przełożyć się na libido i popęd płciowy, m.in. u pacjentek po ciąży i trudnym porodzie siłami natury.

Przeciwwskazania do zabiegu EMSELLA

 

Mimo że zabieg Emsella jest uważany za bezpieczny, istnieją pewne przeciwwskazania, które muszą być rozważone przed jego przeprowadzeniem.

  • Ciąża, połóg i karmienie piersią – zabieg nie jest zalecany dla kobiet w ciąży oraz w okresie bezpośrednio po porodzie, dopóki nie zostanie to skonsultowane i zatwierdzone przez lekarza prowadzącego. Zabiegów z użyciem fotela BTL Emsella nie przeprowadza się również u kobiet karmiących piersią.
  • Metalowe implanty – pacjenci z rozrusznikiem serca i metalowymi implantami w okolicy miednicy lub brzucha powinni unikać zabiegu z uwagi na ryzyko interakcji z falami elektromagnetycznymi. 
  • Stany zapalne lub infekcyjne – osoby z aktywnymi stanami zapalnymi lub infekcyjnymi w obrębie miednicy i okolic intymnych powinny wstrzymać się z zabiegiem do czasu powrotu do zdrowia.
  • Choroby nowotworowe.

Przed rozpoczęciem terapii, każdy pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Ewentualne wątpliwości oraz przeciwwskazania względne wymagają dokładnego przeanalizowania i omówienia ze specjalistą, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i skuteczność pacjentowi poddawanego terapii Emsella.