Fizjoterapia okołooperacyjna

Fizjoterapia czy operacja?

Wiele osób, które zostały zdiagnozowane ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego równocześnie usłyszały o konieczności przeprowadzenia operacji celem zażegnania problemu i powrotu do zdrowia. Często zdarza się, że pacjenci po wtórnych konsultacjach u specjalistów dowiadują się, że operacja nie jest tak naprawdę jedynym rozwiązaniem, a w danym przypadku pomocna może być dana metoda fizjoterapii.

Dlaczego fizjoterapia okołooperacyjna ma tak ogromne znaczenie?

Wciąż fizjoterapia kojarzona jest z czasem po operacji, powrotem do zdrowia i pełnej sprawności. Niestety wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że niezwykle istotna jest kompletna, okołooperacyjna fizjoterapia, która zakłada ćwiczenia i pracę z fizjoterapeutą nie tylko bezpośrednio po zabiegu, ale także na kilka tygodni lub miesięcy przed operacją.

Niezwykle istotnym zadaniem specjalistów jest przekonanie pacjentów do tego, że aktywności i zabiegi fizjoterapeutyczne, które pacjent będzie wykonywał przed operacją z pewnością zaowocują w przyszłości i przełożą się na znacznie szybszy, bardziej sprawny i mniej bolesny powrót do pełnej sprawności. Konsekwentne wykonywanie ćwiczeń zmniejsza także prawdopodobieństwo występowanie powikłań, a w ogólnym efekcie skutkując także znacznie lepszym samopoczuciem pacjenta, które jest niezwykle istotne w kontekście rekonwalescencji po przebytym zabiegu.

Fizjoterapia przed operacją

Nie dziwi z pewnością fakt, że zabiegi operacyjne niezwykle często wiążą się z częściowym lub całkowitym unieruchomieniem. Taka sytuacja ma niewątpliwy wpływ na wiele zmian i w kontekście funkcjonowania całego organizmu może wpłynąć nie tylko na układ mięśniowo-szkieletowy, ale na nasze całe ciało. Fizjoterapia doskonale wpływa na kondycję układu krwionośnego, dlatego pacjenci poradni kardiologicznych doświadczający choroby wieńcowej, nadciśnienia czy zapalenia naczyń, często słyszą zalecenie spotkań i pracy z fizjoterapeutą.

Czy fizjoterapia może uchronić mnie przed operacją?

Oczywiście na początku musimy zaznaczyć, że w niektórych przypadkach operacja jest jedynym rozwiązaniem, a fizjoterapia nie zmieni diagnozy pacjenta, może jednak usprawnić proces powrotu do pełni sił po zabiegu. Zdarza się jednak, że pacjenci, którzy usłyszeli diagnozę o konieczności przeprowadzenia zabiegu, korzystając z pomocy fizjoterapeuty i konsekwentnie postępując z jego zaleceniami znacznie poprawiają stan swojego zdrowia. Dzięki zaleconym zabiegom, ćwiczeniom i konsekwentnej współpracy z fizjoterapeutą niektórym pacjentom udaje się przesunąć termin zabiegu, a nawet zupełnie zmienić diagnozę lekarza z powodu znacznej poprawy kondycji pacjenta.

W związku z tym wszystkich pacjentów, którzy mają w planach zabieg operacyjny zachęcamy do poproszenia lekarza prowadzącego o zalecenie ćwiczeń i zabiegów, które mogłyby jak najlepiej przygotować nie tylko do samej operacji, ale także do czasu rekonwalescencji i szybkiego powrotu do zdrowia.

Wszystkich z Was, którzy borykają się z problemami w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami i grupą naszych doświadczonych fizjoterapeutów, którzy pomogą w odpowiednim przygotowaniu się do zabiegu lub powrotu do pełni sprawności.

Wróć