Deep oscilation

Co to jest głęboka oscylacja?

Głęboka oscylacja polem magnetycznym jest unikatową metodą terapeutyczną, wykorzystującą jako bodziec leczniczy cechy pola elektrostatycznego. Zabieg ten polega na wywołaniu odpowiednich zmian częstotliwości pola poprzez zmianę kierunku przepływu prądu (prąd płynie raz w jedną, raz w drugą stronę). Pomiędzy aplikatorem a ciałem pacjenta wytwarzane jest silnie pulsujące pole elektryczne, które przenika przez tkanki i oddziałuje z ładunkami w ciele pacjenta – jonami (następuje spontaniczna polaryzacja cząstek, pole przesuwa związane ładunki). Powstałe zmienne pole przenika przez całe ciało i wywołuje drgania w głębokich warstwach tkanek (skóra, tkanka łączna, tkanka tłuszczowa podskórna, mięśnie, naczynia krwionośne i limfatyczne).

Główną zaletą zabiegu jest możliwość mechanicznej stymulacji we wszystkich tych przypadkach, gdzie przeciwwskazana jest inna metoda terapeutyczna, zwłaszcza w ciężkich i rozległych urazach (stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia) i w przypadkach trudno gojących się ran. Głęboką oscylację można wdrożyć już we wczesnym stadium choroby, stymulując procesy regeneracyjne. Zabieg ten przyspiesza wchłanianie miejscowych obrzęków, poprawia trofikę tkanek oraz zmniejsza ich napięcie, wykazuje również działanie przeciwbólowe.

Jak przebiega zabieg?

Zarówno pacjent, jak i terapeuta (lub aplikator) są podłączeni do systemu Deep Oscillation. Aplikator (lub w niektórych przypadkach ręce terapeuty) stanowi elektrodę czynną, obwód zamyka się na ciele pacjenta specjalną elektrodą bierną. Aby przewodnictwo było dobre, skóra pacjenta powinna być sucha. W celu ułatwienia przesuwania aplikatora (lub rąk terapeuty), powierzchnię ciała pacjenta posypuje się talkiem. Ruch aplikatora, wykonywany w trakcie zabiegu jest zgodny z przebiegiem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Zabiegowi głębokiej oscylacji nie towarzyszą żadne nieprzyjemne odczucia, wręcz przeciwnie, pacjenci najczęściej odbierają go jako delikatny, przyjemny masaż.

Głęboka oscylacja – wskazania

Wachlarz zastosowań zabiegu głębokiej oscylacji jest naprawdę szeroki. Deep Oscillation prowadzi do przyspieszenia procesu gojenia się tkanek, może być stosowany nawet na świeże i otwarte rany, a jakość bliznowaciejącej tkanki jest znacznie lepsza, co z kolei pozwala na szybsze wprowadzenie innych metod rehabilitacyjnych, zwłaszcza kinezyterapii. Głęboka oscylacja może być stosowana u pacjentów po artroskopii, po wszelkiego rodzaju zabiegach operacyjnych, także u osób z problemami w obrębie układu kostnego (np.: złamania, zapalenia kość lub stawów) oraz układu mięśniowego (np.: naciągnięcie więzadeł, mięśni; naderwanie mięśni, wzmożone napięcie mięśniowe). Ta terapia sprawdzi się również w przypadku leczenia urazów mechanicznych i przeciążeniowych (stłuczenia, skręcenia, krwiaki i wysięki) oraz schorzeniach neurologicznych. Ponadto zabieg Deep Oscillation ma silne działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwdziała powstawaniu zwłóknień gojących się tkanek.

Deep Oscillation przeciwskazania

Jak większość zabiegów z zakresu fizykoterapii, ten również nie może być wykonany u każdego pacjenta. Wśród przeciwwskazań do zabiegu można wyróżnić:

  • chorobę zakrzepową naczyń,
  • implanty elektroniczne,
  • ciężką niewydolność serca,
  • ostre infekcje,
  • aplikacja w obrębie zmian spowodowanych czynną chorobą nowotworową.