plecy kobiety

Chiropraktyka – zastosowanie i wskazania

Czym jest chiropraktyka

Chiropraktyka to profesja opieki zdrowotnej zajmująca się chorobami układu mięśniowo-szkieletowego, w szczególności schorzeniami związanymi z kręgosłupem. Chiropraktyka wykorzystuje samolecznicze zdolności ludzkiego ciała. Leczenie opiera się na terapii manualnej, związanej z manipulacją kręgosłupa. Rolą chiropraktyka jest wprowadzenie korekcji mechanicznych zaburzeń w organizmie, co ma na celu zniwelowanie bólu, napięć mięśni, poprawę funkcji poszczególnych części ciała oraz przyspieszenia regeneracyjnych zdolności organizmu. Dodatkowo terapia może być wspomagana poprzez odpowiednio dobraną fizykoterapię, ćwiczenia i zmianę diety.

Wizyta u chiropraktyka rozpoczyna się od dokładnego wywiadu. Najczęściej przed wizytą zlecane jest wykonanie zdjęcia RTG całego kręgosłupa. Kręgosłup pacjenta zostaje zbadany w różnych pozycjach ciała. Chiropraktyk sprawdza także istniejące napięcia mięśni, położenie kręgów czy długość kończyn. Ocenia symptomy i określa czy chiropraktyka jest odpowiednią drogą pomocy. Terapia za każdym razem zostaje dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Sama terapia pozostaje bezbolesna, jednak niektóre osoby odczuwają dyskomfort, o odczuwanym bólu należy niezwłocznie powiadomić chiropraktyka.

Wskazania i przeciwskazania

Doktorzy chiropraktyki stosują holistyczne podejście do pacjenta. Często problemy w różnych częściach ciała: bóle głowy, bioder, kolan, nadgarstków czy łokci, a nawet migreny mogą znajdować swoją przyczynę w nieprawidłowym funkcjonowaniu kręgosłupa. Problemy z układem pokarmowym czy też neurologiczne objawy takie jak parestezje mogą także mieć swoje źródło w kręgosłupie.

Do gabinetów chiropraktyki najczęściej zgłaszają się pacjenci zmagający się z dyskopatią, rwą kulszową lub barkową, bólami mięśni, zwyrodnieniami kręgosłupa i wadami postawy. Uciski na nerwy powodowane przez nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa często powodują ogólnoustrojowe problemy takie jak: duszności, zawroty głowy, bóle oczu, migreny czy też

nietrzymanie moczu. Poprawa ruchomości kręgosłupa oraz usunięcie ucisków wpływa nie tylko na stan zdrowia, ale też ogólne samopoczucie chorego.

Istnieją jednak przeciwskazana do zabiegów chiropraktyki. Najważniejszym z nich jest wcześniej przebyta operacja kręgosłupa. Powinniśmy także unikać wizyt w przypadku stanów zapalnych, infekcji oraz nowotworów.

chiropraktyka na ból pleców

Skuteczność i korzyści zabiegów chiropraktyki

Podczas gdy w Polsce mamy zaledwie kilku wykwalifikowanych doktorów chiropraktyki, profesja ta cieszy się ogromnym powodzeniem w innych częściach świata. W Stanach Zjednoczonych jest ich kilkadziesiąt tysięcy, a z usług chiropraktyka rocznie korzysta ponad 27 milionów osób.

Chiropraktyka staje się coraz bardziej popularna przynosząc ukojenie nie tylko w bólach kręgosłupa, ale także innych elementów organizmu. Okazują się pomocne przede wszystkim przy bólach głowy, kręgosłupa oraz przy dolegliwościach bólowych stawów. Terapia zwiększa ruchomość kręgosłupa, a co za tym idzie całego ciała. Jak powszechnie wiadomo, zmiany w kręgosłupie mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, nie tylko aparatu ruchu czy układu nerwowego, ale także układu oddechowego, pokarmowego czy też krążenia.

Zabiegi chiropraktyki opierają się na manipulacji kręgosłupa, krótkich i agresywnych ruchach ciała, stopniowym ustawianiu stawów w różnych pozycjach oraz rozciąganiu mięśni. Wykorzystywane są także elementy fizykoterapii oraz kinezyterapii. Doktorzy chiropraktyki podkreślają skuteczność zabiegów nie tylko w walce z objawami, ale także w odnajdywaniu przyczyny problemu. Terapia bardzo często daje możliwość likwidacji przyczyny bólu. Ilość wizyt u chiropraktyka uzależniona jest od charakteru i natężenia problemu, czasem jedna wizyta jest wystarczająca, niekiedy jednak konieczna jest seria zabiegów.

Należy pamiętać, że zabiegi chiropraktyki powinny być wykonywane przez specjalistę, który uzyskał dyplom ukończenia odpowiedniej szkoły, a co za tym idzie posiada wiedzę oraz niezbędne doświadczenie.

Wróć