terapia manualna

Chiropraktyka ratunkiem dla kręgosłupa

Siedzący tryb pracy, mała ilość aktywności fizycznej, niewłaściwa postawa, nadwyrężanie organizmu podczas pracy fizycznej jest przyczyną wielu dolegliwości związanych z kręgosłupem. Dla osób zmagających się z bólem, ratunkiem jest chiropraktyka, która dzięki zastosowaniu odpowiednich technik pozwala poprawić zakres ruchomości oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.

Co to jest chiropraktyka?

Wielu osobom pojęcie chiropraktyka może niewiele mówić. To terapia manualna, której historia sięga starożytności. Zaliczana jest do dziedziny kręgarstwa oraz osteopraktyki. To sprawdzona i bezpieczna metoda leczenia schorzeń i wszelkich problemów związanych z kręgosłupem. Jej prawdziwy rozkwit sięga końca XIX wieku, kiedy to David Daniel Palmer rozpowszechnił ją w Stanach Zjednoczonych.

Z założenia chiropraktyka opiera się na przekonaniu, że dobra kondycja naszego ciała oraz zdrowie całego organizmu uzależnione jest od prawidłowego i swobodnego przepływu impulsów przez układ nerwowy. Z kolei przemieszczanie się kręgów może doprowadzić do ucisku danego nerwu, co w konsekwencji prowadzi do odczuwania różnych dolegliwości bólowych oraz dyskomfortu. W skrócie można powiedzieć, że jest to metoda, która zajmuje się przede wszystkim rozwiązywaniem problemów, które dotyczą układu mięśniowo-szkieletowego.

Chiropraktyka na problemy z kręgosłupem

Poddanie się zabiegom chiropraktyki to idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień zmagają się z bólami pleców, ramion, szyi, karku, a także głowy. Ponadto ta terapia jest niezwykle pomocna przy rwie kulszowej oraz ramiennej, dyskopatii, zwyrodnieniach kręgosłupa, objawach promieniowania w obrębie kończyny górnej lub dolnej, a także przy wszelkich wadach postawy.

To co ważne, przed rozpoczęciem terapii pacjent musi przejść dokładne badania kręgosłupa. Badany jest cały odcinek kręgosłupa i to w różnych pozycjach. Do tego bardzo istotne jest sprawdzenie napięcia mięśni, położenie kręgów, a także długość kończyn. Tak szczegółowa diagnostyka jest niezbędna, aby postawić dokładną diagnozę, zlokalizować właściwe miejsce bólu i nieprawidłowości w narządzie ruchu. Dopiero wtedy można przejść do wykonywania terapii manualnej.

Może Cię zainteresować: Chiropraktyka – zastosowanie i wskazania

W jaki sposób chiropraktyka może pomóc w problemach z kręgosłupem?

W chiropraktyce wykorzystuje się m.in. technikę mobilizacji. Polega ona na wybraniu maksymalnego lub submaksymalnego zakresu ruchu w leczonym stawie i wykonaniu trakcji lub ślizgu. Wspomniane zabiegi mają na celu przede wszystkim zmniejszyć ból, a także poprawić zakres ruchu w stawie.

Inną stosowaną techniką jest manipulacja, która przez wielu mylnie uważana jest za technikę zmieniającą pozycję kręgów. Należy jednak pamiętać, że możliwe jest to, tylko i wyłącznie podczas operacji chirurgicznych. Natomiast technika manipulacji w chiropraktyce wykonywana jest w środkowym zakresie ruchu. Terapeuta dąży do wybrania „bariery” ruchu, przy wykorzystaniu odpowiednich komponentów, tj. na przykład wyprost, zgięcie boczne, przesunięcie przednie. Po wybraniu bariery w jednym momencie, chiropraktyk aplikuje szybki i ostry impuls. Temu zabiegowi towarzyszy charakterystyczny odgłos „kliknięcia”. Nazywane ono jest kawitacją i ma związek z nagłą zmianą ciśnienia w obrębie manipulowanego stawu.

W tym miejscu należy podkreślić, że zabiegi chiropraktyczne są bardzo efektywne. Nawet po jednej wizycie u fizjoterapeuty możliwe jest zmniejszenie odczuwania bólu, normalizacja napięcia mięśniowego, a także poprawa zakresu ruchomości leczonego obszaru. Trzeba jednak mieć na względzie, że skuteczność i efektywność tej terapii uwarunkowana jest stanem danego pacjenta. U każdej osoby przebiega ona indywidualnie.

chiropraktyka Wrocław

Czy zabiegi chiropraktyczne są refundowane? 

Niestety zabiegi chiropraktyki nie są refundowane. Oznacza to, że decydując się na tę metodę leczenia należy liczyć się poniesieniem dodatkowych kosztów. Niemniej, aby poczuć poprawę i zmniejszyć odczuwanie bólu wystarczy kilka zabiegów u odpowiedniego fizjoterapeuty. Tak naprawdę jest to jedna z najtańszych metod leczenia wszelkich schorzeń kręgosłupa, a do tego w pełni bezpieczna i nie powodująca u pacjenta dolegliwości bólowych.

Wszystkie osoby, które zmagają się na co dzień z problemami kręgosłupa zachęcamy do kontaktu z naszymi fizjoterapeutami, specjalizującymi się m.in. w chiropraktyce. Pomogą przygotować się do zabiegów, zmniejszą odczuwanie bólu oraz umożliwią powrót do pełnej sprawności.

Wróć