Mobilizacja Blizny po CC

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu to nic innego, jak praca z blizną i tkanką wokół miejsca cięcia, aby z czasem nie stała się ona sztywna. Należy ją rozpocząć już w trakcie procesu gojenia, aby nie powstały zrosty. Każda kobieta po cięciu cesarskim powinna poddać się rehabilitacji blizny po CC.

Rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu

Odpowiednio opracowana blizna po cięciu cesarskim zapobiega powstawaniu zrostom, które mogłyby być problematyczne przy kolejnej ciąży. Proces mobilizacji blizny chroni przed dolegliwościami bólowymi związanymi z rosnącym brzuchem ciążowym, jak uczucie pieczenia, ciągnięcia czy szarpania.

Oprócz tego rehabilitacja blizny po CC zmniejsza ryzyko wystąpienia przewlekłych dolegliwości bólowych miednicy, zaburzeń czucia w okolicy rany poporodowej, obstrukcji związanych z zespołem małego lub ciasnego jelita oraz dyspareunii. Powinna skorzystać z niej każda kobieta po porodzie przez cesarskie cięcie.

Jak postępować z blizną po cesarskim cięciu?

Mobilizacja blizny po cesarce obejmuje zajęcia z fizjoterapii, masaże, zabiegi pielęgnacyjne i ćwiczenia. W ich zakres mogą wchodzić m.in:

  • delikatne masowanie w celu rozbicia tkanki bliznowatej i zwiększenia jej elastyczności. Można to robić stosując umiarkowany nacisk techniką manualną wzdłuż blizny w kierunku przeciwnym do zrostów,
  • lekkie, rozciągające ćwiczenia samej blizny, zatwierdzone przez fizjoterapeutę uroginekologicznego lub ginekologa,
  • zimne i ciepłe kompresy zmniejszające obrzęk i poprawiające krążenie krwi,
  • stosowanie technik relaksacyjnych w celu zmniejszenia nadmiernego napięcia mięśni brzucha w okolicy blizny, stosowanie kremów i maści do pielęgnacji blizny po cesarskim cięciu zatwierdzonych przez lekarza. Preparaty te poprawiają elastyczność skóry i działają rozjaśniająco, wpływając na wygląd blizny, która staje się mniej widoczna. Pomocne są też specjalne plastry, które działają "wygładzająco" na bliznę, chronią ją przed podrażnieniami tkanki i zapewniają duży poziom krycia w miejscu cięcia, co poprawia komfort psychiczny świeżo upieczonej mamy.

Kiedy zacząć terapię blizny po CC

Bliznę po cesarskim cięciu należy zacząć mobilizować jak najszybciej, mniej więcej około 4-5 tygodni po operacji. Nie należy jednak mobilizować blizny zbyt szybko i gwałtownie. Terapię można podzielić na trzy główne etapy:

Do 7 dni po operacji rana znajduje się w fazie intensywnego gojenia. W tym czasie należy unikać wysiłku, nagłych ruchów i podnoszenia ciężkich przedmiotów, aby rana miała szansę się zagoić. Warto jednak wykonywać drenaż limfatyczny brzucha, pomijając samą bliznę, przez około 40 minut dziennie, aby uniemożliwić wytworzenie się patologicznych zrostów.

Do 6-8 tygodni po operacji kontynuuje się drenaż i wprowadza delikatne techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Terapię można wspomóc kinesiotapingiem (aplikacją powięziową).

Do 2 lat po operacji wdraża się bezpośrednią pracę z blizną po CC. Obejmuje ona masaż i manualną mobilizację blizny. Z uwagi na to, że proces gojenia się rany dobiegł końca, można wprowadzić techniki masażu głębokiego i rozluźniania mięśniowo-powięziowego, które są na tym etapie jak najbardziej wskazane i bezpieczne.

Dlaczego warto masować bliznę po cesarskim cięciu?

Podczas mobilizacji blizny po cesarce wskazane jest wykonywanie delikatnego automasażu skóry. Delikatny ucisk blizny podczas masażu zmniejsza ryzyko nadmiernej produkcji włókien kolagenowych, dzięki czemu blizna staje się bardziej elastyczna i miękka. Taki masaż najlepiej wykonywać przy użyciu żelu silikonowego na blizny.

Warstwa silikonu pokrywająca bliznę zwiększa temperaturę ciała, co wpływa na właściwą produkcję kolagenu. Ponadto zapobiega utracie wody z blizny, co zapewnia jej odpowiednie nawilżenie i elastyczność.

Masaż blizny po CC w Centrum Rehabilitacji Villa Medica

Mobilizacja blizny po cięciu cesarskim w Villa Medica to kompleksowa terapia poprzedzona badaniem blizny i jej okolic. Celem terapii jest zapobiegania powstawania zrostów w miejscu szwów, poprawienie ruchomości i oddzielenie od otaczających ją tkanek. Pacjentka może skorzystać z zabiegów takich, jak: suche igłowanie, kinesiotaping, flossing, baniek czy zabiegów fizykoterapeutycznych. Pracę z blizną można rozpocząć niezależnie od tego, ile czasu upłynęło od porodu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.