Badanie USG

Ultrasonografia narządu ruchu jest szybkim i bezpiecznym badaniem pozwalającym na uwidocznienie powierzchni stawowych, więzadeł, ścięgien oraz brzuśców mięśniowych. Badanie to jest wykonywane w naszej placówce przez fizjoterapeutę w celu ustalenia faktycznego stanu pacjenta. Siemianowicz i współpracownicy (2021) podkreślają dodatkową zaletę tego badania, USG umożliwia wykonywanie badań dynamicznych, ocenę obrazowanych struktur podczas ruchu, co daje tej metodzie przewagę nad pozostałymi. Pozwala ponadto uwidocznić ciała obce, które na zdjęciach RTG są niewidoczne, np. fragmenty szkła lub drewna. Zastosowanie ultrasonografii pozwala nam dobrać jak najlepsze zabiegi oraz metody terapii manualnej w danej chwili dla pacjenta.

Badanie USG narządu ruchu nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, jest badaniem całkowicie bezpiecznym. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej na granicy różnych struktur. Ultrasonografia pozwala nam na ukazanie przekroju badanej struktury, dzięki czemu możemy ocenić jej kształt, wielkość, ciągłość a przy dynamicznym badaniu czy spełnia swoją funkcję podczas ruchu. Dzięki temu mamy możliwość wyciągnięcia wniosków czy dana struktura nie została naderwana lub zerwana, czy nie toczy się w niej stan zapalny, czy nie znajdują się na niej tendinopatie lub entezopatie, w jakim stanie jest chrząstka stawowa oraz ocenić zwyrodnienia w stawie. Dodatkowo podczas badania narządu ruchu stosuje się badanie naczyniowe Power Dopler, które uwidacznia nam patologiczne naczynia krwionośne w danej strukturze. To jest podstawą do zastosowania nowoczesnej metody leczenia tendinopatii oraz entezopatii jaką jest przezskórna elektroliza EPTE stosowana w Villa Medica.

Ultrasonografia narządu ruchu pozwala nam szybko ocenić struktury stawowe oraz mięśnie a także przetestować je w ruchu. Dobrze postawiona diagnoza jest kluczem do jak najlepszego doboru leczenia dla naszych pacjentów. Dzięki temu możemy uchronić ich przed długim i nieskutecznym leczeniem. Na podstawie ultrasonografii kwalifikujemy pacjentów do najnowocześniejszych metod leczenia tj. przezskórna elektroliza EPTE oraz neuromodulacja PENS przezskórna elektryczna stymulacja nerwu. Nowoczesny sprzęt oraz pionierskie metody pozwalają nam otoczyć naszych pacjentów najlepszą opieką. Umów się na wizytę do naszych fizjoterapeutów i sprawdź czy możemy Ci pomóc.