Jesienne aktywności w domu
Jesień to czas, w którym chętniej zostajemy w domu, a długie jesienny wieczory kojarzą nam się z siedzeniem pod kocem i oglądaniem ulubionego serialu czy filmu. We wcześniejszym wpisie zachęcaliśmy Was do spędzania jak najwięcej czasu na dworze i cieszenia się malowniczymi widokami, z których słynie jesień. W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam z kolei sposoby na aktywne spędzanie jesiennych dni w domowym zaciszu.
Drobne prace ogrodowe
Jeśli macie przy swoim domu ogród, możecie zacząć wprowadzać w nim jesienne porządki, które przygotują go na przyjście zimy. Praca w ogrodzie potrafi być niezwykle odprężająca, a do czynności porządkujących można zachęcić całą rodzinę. Warto regularnie grabić liście, skosić trawnik, przyciąć gałęzie, oczyścić i schować meble ogrodowe oraz okryć rośliny przygotowując je w ten sposób na nadejście zimy. Wszystkie te czynności pozwolą nam cieszyć zadbanym i pięknym ogrodem na wiosnę, a nam samym zapewnią niezbędną dawkę ruchu.
Joga
Bardzo skutecznym sposobem na prowadzenie aktywnego i zdrowego trybu życia w czasie jesieni są ćwiczenia w domu. Znalezienie ich nie stanowi obecnie problemu, gdyż w Internecie znajduje się cała gama ćwiczeń dostosowanych do naszych potrzeb i możliwości ruchowych. Zarówno miłośnicy intensywnego wysiłku, jak i Ci z Was, którzy szukają ćwiczeń rozluźniających i wyciszających ciało, znajdą coś dla siebie. Dobrym przykładem jest ciesząca się dużą popularnością joga, której praktykowanie przyniesie nam wiele korzyści. Dzięki jodze m.in. zwiększymy ruchomość kręgosłupa, wyprostujemy naszą postawę, rozciągniemy mięśnie całego ciała, wzmocnimy organizm oraz zredukujemy poziom stresu i napięcia. Joga dzieli się na kilka rodzajów, w zależności od naszego poziomu zaawansowania, intensywności wysiłku, jaką lubimy oraz efektów, które chcielibyśmy uzyskać. Musimy jednak pamiętać, abyśmy wszystkie ruchy wykonywali z ostrożnością, uważnie wsłuchując się w swoje ciało. Jeśli nasza przygoda z jogą dopiero się zaczyna, to warto na początek skupić się na łagodnych i nieskomplikowanych pozycjach oraz zgłębić techniki prawidłowego oddechu. Oddychanie pełni bowiem kluczową rolę w praktykowaniu jogi. Pamiętajmy również, aby do ćwiczeń wybrać wygodny i nieograniczający naszych ruchów strój.
Stretching
Kolejną propozycją, która przyniesie naszemu ciału wiele korzyści, jest stretching czyli rozciąganie mięśni, ścięgien i powięzi występujących na naszym ciele. Jego wykonywanie po zakończonym treningu pozwala uniknąć wielu przykrych kontuzji oraz zmniejsza poziom potreningowego bólu, ale stretching możemy wykonywać również w ramach samodzielnej aktywności. Regularne rozciąganie pomoże nam zwiększyć elastyczność mięśni oraz zakres wykonywanych przez nas ruchów, usprawni krążenie, rozluźni spięte mięśnie oraz obniży poziom stresu. Trzeba jednak pamiętać, aby przed planowanym stretchingiem poświęcić parę minut na rozgrzewkę, gdyż przystąpienie do rozciągania przy nierozgrzanych mięśniach może nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Jeśli w trakcie ćwiczeń będziemy odczuwali spory ból oraz dyskomfort, zatrzymajmy się i wróćmy do ćwiczeń po zasięgnięciu porady u naszego lekarza lub fizjoterapeuty, który dobierze nam odpowiednie ćwiczenia oraz intensywność ich wykonywania. Stretching polecany jest wszystkim, ale szczególnie pomocny może okazać się dla osób, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej i w związku z tym cierpią na przykurcze mięśni.
Pilates
Jeśli chcielibyście spróbować ćwiczeń opierających się o wykorzystanie ciężaru własnego ciała, to możliwe, że zainteresuje Was pilates, który jest połączeniem różnych aktywności – baletu, jogi oraz gimnastyki. Pilates staje się w Polsce coraz bardziej popularny i wciąż przybywa osób, dla których staje się on nieodłącznym elementem treningowym. Nic dziwnego, bowiem uprawianie pilatesu niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Dzięki niemu wzmacniamy mięśnie pleców, modelujemy i ujędrniamy sylwetkę, poprawiamy postawę naszego ciała oraz koordynację ruchową, a także odprężamy się i rozluźniamy. Pilates można ćwiczyć w każdym wieku, a szczególnie powinny docenić go osoby, które mają trudności ze skupieniem uwagi, ponieważ jest to aktywność, która wymaga od nas sporej precyzji i koncentracji. Do treningu potrzebny nam będzie wygodny strój oraz mata do ćwiczeń, obuwiem natomiast nie musimy się przejmować, gdyż można ćwiczyć boso.
Pamiętajmy, że przy każdej aktywności ważne jest poczucie komfortu oraz uważne obserwowanie reakcji naszego ciała – jeśli odczuwamy ból lub nie jesteśmy pewni, czy dane ćwiczenia nam nie zaszkodzą, najlepiej jest udać się do specjalisty i zasięgnąć porady, po której bez obaw będziemy mogli cieszyć się naszymi treningami.