Front budynku Villa Medica

Terapia falą uderzeniową

Fala uderzeniowa — rehabilitacja

Pozaustrojowa terapia falą uderzeniową (ESWT – Exstracorporeal Shock Wave Therapy), zdobyła szerokie uznanie niemal na całym świecie. Znalazła szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny (np. urologii, ortopedii, medycynie estetycznej) oraz rehabilitacji. Jest to nowoczesna metoda, dająca bardzo dobre rezultaty w leczeniu przewlekłego bólu, spowodowanego zmianami chorobowymi w obrębie narządu ruchu. W tej metodzie energia fali jest przekazywana bezpośrednio do bolesnych obszarów ciała, co zapewnia skuteczność i szybkość leczenia.

Co to jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa jest falą mechaniczną o szczególnych właściwościach, przypominających własności fali akustycznej. W zależności od ilości emitowanej energii oraz sposobu generowania falę uderzeniową dzielimy na: falę uderzeniową zogniskowaną (działającą bardziej punktowo, w wąskim obszarze tkanek) oraz falę uderzeniową rozproszoną (rozchodzącą się na większy obszar tkanek).

Terapia falą uderzeniową wykazuje silne działanie przeciwbólowe, ponadto powoduje zwiększenie metabolizmu i poprawę ukrwienia tkanek, komórki są lepiej dotlenione i odżywione, co z kolei wpływa na przyspieszenie procesu regeneracji uszkodzonych struktur. Fala uderzeniowa stymuluje ciało do samouzdrowienia.

Kiedy wskazana jest terapia z użyciem fali uderzeniowej?

W fizjoterapii fala uderzeniowa jest stosowana do leczenia patologicznych zmian ścięgien, więzadeł, mięśni i kości. Najczęstszym wskazaniem do zastosowania tej terapii są dolegliwości bólowe związane z takimi jednostkami chorobowymi jak:

– ostrogi piętowe,

– zapalenie powięzi podeszwy stopy,

– zapalenie lub zwapnienie ścięgna Achillesa (oraz innych ścięgien),

– zapalenie nadkłykcia promieniowego/łokciowego kości ramiennej (łokieć tenisisty/golfisty).

Fale uderzeniową można również stosować przy bólach ścięgna rzepki (kolano skoczka), zmianach w obrębie stawu barkowego (zapalenia, zwapnienia ścięgien), w opracowywaniu aktywnych mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, zespole ciasnoty przedziałów powięziowych podudzia, zespole tarcia biodrowo-piszczelowego, zapaleniu kaletki podbarkowej lub krętarzowej.

Zakres zastosowania fali uderzeniowej stale się poszerza. Z powodzeniem  wykorzystywana jest w terapii opóźnionego zrostu kostnego czy leczeniu stawów rzekomych, w tych przypadkach zabieg musi się odbywać pod nadzorem lekarza. Ta forma leczenia daje spektakularne efekty zwłaszcza w medycynie sportowej.

Fala uderzeniowa – przeciwwskazania. Kiedy nie powinno się wykonywać zabiegu fali uderzeniowej?

Pomimo iż jest to zabieg nieinwazyjny, nie każdy może się mu poddać. Do przeciwwskazań można zaliczyć:
– zaburzenia krzepnięcia krwi,
– zakrzepica,
– rozrusznik serca,
– przebyty zawał serca,
– choroby nowotworowe,
– ciąża,
– ostre stany zapalne,
– miażdżyca,
– nadciśnienie tętnicze (nieustabilizowane farmakologicznie),
– zaawansowana osteoporoza,
– terapia sterydami,
– chrząstka wzrostowa u dzieci.

Fali uderzeniowej nie wykonuje się w miejscach przebiegu splotów nerwowych, dużych naczyń krwionośnych oraz w sąsiedztwie mózgu, rdzenia kręgowego, a także w rejonie klatki piersiowej (sąsiedztwo narządów np. serce, płuca).

Jak przebiega zabieg z zastosowaniem fali uderzeniowej?

Fala uderzeniowa generowana jest w specjalnym aparacie. Przeszkolony terapeuta dobiera odpowiednie dawki w zależności od problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Energia fali przekazywana jest za pośrednictwem specjalnego aplikatora, poprzez żel sprzęgający, w głąb tkanek pacjenta.

Ile trwa terapia falą uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową obejmuje zwykle 5-6 zabiegów (trwają one przeciętnie kilka minut), wykonywanych raz lub dwa razy w tygodniu.

Terapia falą uderzeniową czy boli?

Aplikację wykonuje się w miejscach najbardziej objętych zmianami chorobowymi (najczęściej są to miejsca najbardziej bolesne). Aby osiągnąć optymalne efekty terapii, wymagana jest dobra współpraca między pacjentem a terapeutą. Zazwyczaj miejsce bólu lokalizowane jest palpacyjnie, uwzględniając odczucia pacjenta. Pomocna jest również diagnostyka obrazowa miejsca chorobowego (np. RTG, USG).

Czy istnieją skutki uboczne terapii falami uderzeniowymi?

Warto dodać, że zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej powinien być wykonany w profesjonalnym gabinecie, a zanim się rozpocznie, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą. Ewentualne skutki uboczne są w większości niegroźne i przejściowe.

Możliwe skutki niepożądane to chwilowe zaczerwienienie i uczucie mrowienia w obszarze ciała mającym styczność z aplikatorem. Mogą również wystąpić obrzęki, krwiaki, zasinienia w miejscu poddawanym zabiegowi. Czasem pacjenci zgłaszają zawroty głowy, uczucie słabości bezpośrednio po zabiegu lub jeszcze w trakcie jego trwania, jest to jednak spowodowane emocjami i stresem, jaki może odczuwać pacjent, a nie negatywnym działaniem fali uderzeniowej.

Dla kogo ta forma terapii?

Fala uderzeniowa w rehabilitacji polecana jest pacjentom zmagającymi się z dolegliwościami bólowymi w obrębie narządu ruchu, u których dotychczas stosowane metody leczenia nie przyniosły zadowalających efektów. Ten rodzaj terapii sprawdzi się również jako uzupełnienie działań manualnych terapeuty. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które dążą do powrotu do zdrowia i sprawności mechanicznej organizmu.