Manipulacje powięziowe metodą Stecco we Wrocławiu

Manipulacje powięziowe znajdują zastosowanie w zespołach bólowych narządu ruchu. Fizjoterapeuta Luigi Stecco zwrócił uwagę na fakt, że niektóre zaburzenia w obrębie powięzi doprowadzają do powstania dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych lub w narządach wewnętrznych. Powięź to nic innego jak tkanka łączna otaczająca każdą komórkę naszego ciała i tworząca zewnętrzną osłonę wszystkich narządów.

Manipulacje powięziowe to właśnie praca nad siecią receptorów, które przekazują informacje do poszczególnych punktów koordynacji - ostatecznie do mózgu. Zaburzenia w tych centrach koordynacji prowadzą do tego, że nasz układ nerwowy nie może zaplanować i wykonać stosownego ruchu. Pojawia się ból, mrowienie, drętwienie, cierpnięcie.

Skuteczność manipulacji powięzi metodą Stecco w leczeniu bólu

Manipulacje powięziowe Stecco to zabiegi manualne stosowane z powodzeniem w zwalczaniu dolegliwości bólowych. Sprawny terapeuta umie znaleźć w obrębie powięzi zgrubienia skutkujące ograniczeniem ruchomości tkanki. Badany palpacyjnie pacjent dotknięty/uciśnięty w newralgiczne miejsce zgłasza odczucie bólu. Tak odnaleziony punkt wymaga przeprowadzenia manipulacji i tym samym wyeliminowania dolegliwości.

Często ów bolący punkt nie jest celem sam w sobie - nie jest też przyczyną źródłową bólu. To tylko manifestacja dysfunkcji w innym miejscu. Dlatego tak ważny jest szczegółowy wywiad z pacjentem i dotarcie do pierwotnej przyczyny problemów. Sama manipulacja w punkcie zgrubienia może być bolesna, ale natychmiast po przywróceniu równowagi ból ustępuje.

Czy manipulacje powięziowe pozwalają na znaczne przywrócenie ruchomości?

Manipulacje powięziowe Stecco pozwalają na znaczne przywrócenie ruchomości oraz likwidację bólu. Fizjoterapeuci z Centrum Medycznego i Rehabilitacyjnego Villa Medica we Wrocławiu z powodzeniem stosują metodę Stecco i potwierdzają jej efektywność w leczeniu okołostawowych elementów powięzi głębokiej oraz innych struktur.