Narzędziowa terapia powięziowa IASTM

Czym jest terapia IASTM?

Terapia IASTM (Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization) polega na mobilizacji tkanek miękkich (czyli tych, które łączą i otaczają narządy w naszym organizmie), przy użyciu specjalistycznych narzędzi, wykonanych ze stali chirurgicznej. Narzędzia w zależności od swojego przeznaczenia, mają różne kształty i składają się z krawędzi ostrych, okrągłych oraz wcięć pojedynczych i potrójnych. Terapia stanowi doskonale uzupełnienie innych form manualnego leczenia tkanek miękkich.

Jak przebiega terapia IASTM?

Terapeuta podczas pracy ze wspomnianymi narzędziami diagnozuje miejsca zaburzeń powięziowych cechujących się zwłóknieniem tkanek lub chronicznym zapaleniem. Narzędzia dzięki swoim specjalnie wyprofilowanym kształtom umożliwiają terapeucie ocenę napięcia w strukturach mięśniowych oraz przesuwalności powięzi. Zapewniają także dotarcie do tych tkanek, do których dostęp nie jest możliwy w sposób manualny. Podczas zabiegu fizjoterapeuta stymuluje proces rozmnażania fibroblastów, co pozwala walczyć z zaburzeniami mięśniowo-powięziowymi. Fibroblasty są najliczniejszymi komórkami tkanki łącznej właściwej i odpowiadają m.in. za produkcję kolagenu oraz wydzielanie enzymu o nazwie kolagenaza. Proliferacja fibroblastów wpływa zatem w znaczący sposób na kondycję tkanki łącznej, co wiąże się z jej większą ruchomością czy elastycznością.

Jak może nam pomóc terapia IASTM?

Terapia IASTM pozwala na zwalczanie adhezji powięziowych, jak również może okazać się niezwykle pomocna w przypadku pracy z bliznami. Efekty, jakie możemy uzyskać dzięki skorzystaniu z tej terapii, to m.in. zmniejszenie dolegliwości bólowych, przywrócenie właściwej ruchomości stawów oraz poprawa płynności naszych ruchów i odzyskanie właściwych relacji między mięśniami i powięziami. Wachlarz dolegliwości, które możemy leczyć terapią IASTM jest szeroki i należą do niego m.in.: zespół cieśni nadgarstka, neuropatia uciskowa nerwów, zapalenie ścięgna Achillesa, zespół przykurczu podrzepkowego, skręcenie stawu barkowo-obojczykowego, nadwyrężenie mięśnia podkolanowego, naciągnięcie mięśnia czworogłowego oraz więzadeł pobocznych stawu kolanowego, a także bóle kręgosłupa oraz mięśni.

Na co zwrócić uwagę decydując się na terapię IASTM?

Terapię można stosować w przypadku struktur mięśniowo-powięziowych przykręgosłupowych od części lędźwiowo-krzyżowej do odcinka szyjnego i potylicy, a także w przedniej stronie klatki piersiowej oraz powłok brzusznych.

Ważnym czynnikiem warunkującym skuteczność terapii IASTM jest doświadczenie fizjoterapeuty w tym zakresie. Obecnie pojawia się coraz więcej szkoleń dotyczących terapii IASTM, gdyż w ostatnim czasie zyskuje ona na popularności. Terapia cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa i w szczególności sprawdzi się w przypadku sportowców, którzy są często narażeni na liczne kontuzje i dolegliwości bólowe. Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań do skorzystania z tej metody i są to sytuacje, w których występują u nas otwarte rany i wszelkie niewyleczone złamania, a także kiedy borykamy się z zakrzepowym zapaleniem żył i krwiakami.