Diagnostyka oraz leczenie obrzęków

Obrzęk, czyli inaczej opuchlizna powstaje w wyniku gromadzenia się płynów w przestrzeni pozakomórkowej oraz w jamach ciała. Przyczyny występowania obrzęków są różne, bardzo często są one objawem chorób narządów wewnętrznych, na przykład serca i nerek. Obrzęki mogą być też spowodowane zaburzeniami mikrokrążenia w wyniku długotrwałego przebywania w jednej pozycji na przykład w pracy, czy też w trakcie podróży samolotem.

Wybór metody diagnostycznej związany jest zwykle z rodzajem i rozległością obrzęków. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie badania USG lub rezonansu magnetycznego. Leczenie obrzęków może polegać na usunięciu jego przyczyny (np. zakrzepu przy obrzękach żylnych) i podaniu leków odwadniających, a w przypadku opuchlizny spowodowanej chorobą narządu wewnętrznego konieczne jest objęcie pacjenta opieką odpowiedniego specjalisty.

Rodzaje obrzęków

Wśród obrzęków rozróżnia się obrzęki miejscowe i uogólnione. Obrzęki miejscowe mają często podłoże zapalne, mogą być również spowodowane alergiami lub zaburzeniami w przepływie żylnym. Obrzęki uogólnione spowodowane są chorobami serca, nerek, zaburzeniami hormonalnymi, ciążą, mogą też wynikać z niedoboru białek. Obrzęki pochodzenia sercowego powstają najczęściej w wyniku zaburzeń krążenia, a nerkowe mogą być objawem przewlekłej niewydolności organu.

Inne rodzaje obrzęków to obrzęk limfatyczny i lipidowy. Obrzęk limfatyczny powstaje w wyniku zastoju limfy spowodowanego wrodzonym lub nabytym uszkodzeniem naczyń chłonnych. Z kolei obrzęk lipidowy – objawy, którego najczęściej występują u kobiet i obejmują górne partie nóg – zazwyczaj jest wynikiem zaburzeń hormonalnych. Niezależnie od rodzaju obrzęku jego leczenie najlepiej powierzyć specjalistom.

Co powoduje obrzęki?

Różne rodzaje obrzęków spowodowane są innymi czynnikami. W przypadku obrzęków limfatycznych przyczyną mogą być na przykład urazy, brak aktywności fizycznej, przewlekła niewydolność żylna, infekcja bakteryjna lub stany zapalne. Obrzęk żylny występuje najczęściej w kończynach dolnych i spowodowany jest występowaniem zakrzepu w żyle, co może być wynikiem nadmiernej krzepliwości krwi, ciąży, choroby zakaźnej lub długotrwałego unieruchomienia.

Niektóre obrzęki mogą być również spowodowane zaburzeniami pracy wątroby – najczęściej nadciśnieniem wrotnym. Choroba ta powoduje wzrost ciśnienia w układzie żyły wrotnej, kierującej krew z jamy brzusznej do wątroby. Na występowanie obrzęków duży wpływ ma również gospodarka hormonalna, zwłaszcza w przypadku kobiet. Opuchlizna może pojawić się przed miesiączką lub w trakcie ciąży. Częstą przyczyną obrzęków jest również niedoczynność tarczycy.

Czy obrzęki żylne, limfatyczne i pourazowe można wyleczyć?

Obrzęk limfatyczny – leczenie

Dzięki nowoczesnej terapii nawet zastarzałe obrzęki limfatyczne mogą zostać wyleczone. Jedną z metod leczenia tego typu obrzęków jest drenaż limfatyczny, czyli masaż powodujący przemieszczenie chłonki z chorego miejsca do zdrowej części ciała. Obrzęk limfatyczny nóg leczony jest też za pomocą terapii uciskowej z wykorzystaniem bandaży. Obrzęk lipidowy – jak leczyć? W tym przypadku również skuteczny okazuje się drenaż mechaniczny.

Obrzęk żylny, obrzęk pourazowy – leczenie

Leczenie obrzęków żylnych uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby, w niektórych przypadkach konieczne jest operacyjne usunięcie zakrzepu. W innych pacjentom zaleca się leżenie lub wykonuje mechaniczny drenaż limfatyczny. Obrzęki pourazowe można zmniejszyć za pomocą kompresów lub stosując metodę głębokiej oscylacji, czyli masażu z wykorzystaniem pola magnetycznego.

Terapia obrzęków w Villa Medica

Villa Medica jako jedna z nielicznych klinik w Polsce prowadzi fizjoterapię obrzęków, opartą na elementach innowacyjnej Koncepcji Terapii Obrzęków wg dr Asdonka. Podstawę tej terapii stanowią drenaż limfatyczny, bandażowanie, drenaż limfatyczny mechaniczny oraz głęboka oscylacja. Wieloletnie doświadczenie i nowoczesny sprzęt specjalistyczny umożliwiają skuteczne leczenie nawet zastarzałych i rozległych obrzęków.

Jako nieliczni w Polsce prowadzimy fizjoterapię zmniejszającą obrzęki żylne, limfatyczne i pourazowe wykorzystując elementy Koncepcji Terapii Obrzęków wg dr Asdonka.

Podstawą Koncepcji Terapii Obrzęków (KTO) jest:

1

Drenaż limfatyczny i terapia obrzęków

specjalne chwyty w przypadku zastarzałych obrzęków limfatycznych.

2

Bandażowanie

z wykorzystaniem specjalistycznych bandaży kompresyjnych krótko i długonaciągowych renomowanych firm Jobst, Thusane.

3

Drenaż limfatyczny mechaniczny BOA

(obrzęki żylne,tłuszczowo-żylne)

4

Głęboka Oscylacja Depp Oscilation

(obrzęki limfatyczne i pourazowe)

5

Kompresoterapia

czyli podtrzymywanie efektu przeciw obrzękowego poprzez noszenie uciskowych: rajstop, pończoch i podkolanówek I, II lub III stopnia ucisku (Medi, Aries, Vera)

6

Wspomagająco

wykorzystujemy również w uzasadnionych przypadkach:
- elektrostymulacje HV
- ultradźwięki
- lymph taping przy mniejszych obrzękach (pourazowych)

"Obrzęki nie są chorobą samą w sobie, ale podobnie jak ból są sygnałem, że ze strony organizmu dzieje się coś niedobrego. Nie wolno lekceważyć tego objawu!!!"