Diagnostyka oraz leczenie obrzęków

Obrzęk, czyli inaczej opuchlizna powstaje w wyniku gromadzenia się płynów w przestrzeni pozakomórkowej oraz w jamach ciała. Przyczyny występowania obrzęków są różne, bardzo często są one objawem chorób narządów wewnętrznych, na przykład serca i nerek. Obrzęki mogą być też spowodowane zaburzeniami mikrokrążenia w wyniku długotrwałego przebywania w jednej pozycji na przykład w pracy, czy też w trakcie podróży samolotem. 

Wybór metody diagnostycznej związany jest zwykle z rodzajem i rozległością obrzęków. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie badania USG lub rezonansu magnetycznego. Leczenie obrzęków może polegać na usunięciu jego przyczyny (np. zakrzepu przy obrzękach żylnych) i podaniu leków odwadniających, a w przypadku opuchlizny spowodowanej chorobą narządu wewnętrznego konieczne jest objęcie pacjenta opieką odpowiedniego specjalisty.

Rodzaje obrzęków

Wśród obrzęków rozróżnia się obrzęki miejscowe i uogólnione. Obrzęki miejscowe mają często podłoże zapalne, mogą być również spowodowane alergiami lub zaburzeniami w przepływie żylnym. Obrzęki uogólnione spowodowane są chorobami serca, nerek, zaburzeniami hormonalnymi, ciążą, mogą też wynikać z niedoboru białek. Obrzęki pochodzenia sercowego powstają najczęściej w wyniku zaburzeń krążenia, a nerkowe mogą być objawem przewlekłej niewydolności organu. 

Inne rodzaje obrzęków to obrzęk limfatyczny i lipidowy. Obrzęk limfatyczny powstaje w wyniku zastoju limfy spowodowanego wrodzonym lub nabytym uszkodzeniem naczyń chłonnych. Z kolei obrzęk lipidowy – objawy, którego najczęściej występują u kobiet i obejmują górne partie nóg – zazwyczaj jest wynikiem zaburzeń hormonalnych. Niezależnie od rodzaju obrzęku jego leczenie najlepiej powierzyć specjalistom

Co powoduje obrzęki?

Różne rodzaje obrzęków spowodowane są innymi czynnikami. W przypadku obrzęków limfatycznych przyczyną mogą być na przykład urazy, brak aktywności fizycznej, przewlekła niewydolność żylna, infekcja bakteryjna lub stany zapalne. Obrzęk żylny występuje najczęściej w kończynach dolnych i spowodowany jest występowaniem zakrzepu w żyle, co może być wynikiem nadmiernej krzepliwości krwi, ciąży, choroby zakaźnej lub długotrwałego unieruchomienia. 

Niektóre obrzęki mogą być również spowodowane zaburzeniami pracy wątroby – najczęściej nadciśnieniem wrotnym. Choroba ta powoduje wzrost ciśnienia w układzie żyły wrotnej, kierującej krew z jamy brzusznej do wątroby. Na występowanie obrzęków duży wpływ ma również gospodarka hormonalna, zwłaszcza w przypadku kobiet. Opuchlizna może pojawić się przed miesiączką lub w trakcie ciąży. Częstą przyczyną obrzęków jest również niedoczynność tarczycy. 

Czy obrzęki żylne, limfatyczne i pourazowe można wyleczyć?

Obrzęk limfatyczny – leczenie 

Dzięki nowoczesnej terapii nawet zastarzałe obrzęki limfatyczne mogą zostać wyleczone. Jedną z metod leczenia tego typu obrzęków jest drenaż limfatyczny, czyli masaż powodujący przemieszczenie chłonki z chorego miejsca do zdrowej części ciała. Obrzęk limfatyczny nóg leczony jest też za pomocą terapii uciskowej z wykorzystaniem bandaży. Obrzęk lipidowy – jak leczyć? W tym przypadku również skuteczny okazuje się drenaż mechaniczny. 

Obrzęk żylny, obrzęk pourazowy – leczenie

Leczenie obrzęków żylnych uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby, w niektórych przypadkach konieczne jest operacyjne usunięcie zakrzepu. W innych pacjentom zaleca się leżenie lub wykonuje mechaniczny drenaż limfatyczny. Obrzęki pourazowe można zmniejszyć za pomocą kompresów lub stosując metodę głębokiej oscylacji, czyli masażu z wykorzystaniem pola magnetycznego. 

Rodzaj obrzęku a niebezpieczeństwo

Lekceważenie długotrwałych obrzęków może być bardzo niebezpieczne. W przypadku obrzęku limfatycznego brak odpowiedniej terapii powoduje jego powiększanie i może prowadzić do słoniowacizny, której towarzyszą wsteczne zmiany skórne, takie jak martwica i zwyrodnienia. Groźny może być również obrzęk lipidowy, który nieleczony prowadzi do obrzęku tłuszczowo-limfatycznego, zgrubienia tkanki i usztywnienia naczyń limfatycznych. 

Obrzęk żylny jest jednym z najczęściej występujących rodzajów obrzęków. Niestety nieleczony może być przyczyną wielu poważnych chorób – zatorowości płucnej, nieodwracalnego uszkodzenia zastawek żylnych, a nawet niewydolności nerek, wstrząsu i długotrwałego oziębienia kończyny. Nawet niewielkie obrzęki bez odpowiedniej terapii mogą z czasem powiększyć się i spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie.

Terapia obrzęków w Villa Medica

Villa Medica jako jedna z nielicznych klinik w Polsce prowadzi fizjoterapię obrzęków, opartą na elementach innowacyjnej Koncepcji Terapii Obrzęków wg dr Asdonka. Podstawę tej terapii stanowią drenaż limfatyczny, bandażowanie, drenaż limfatyczny mechaniczny oraz głęboka oscylacja. Wieloletnie doświadczenie i nowoczesny sprzęt specjalistyczny umożliwiają skuteczne leczenie nawet zastarzałych i rozległych obrzęków.

Jako nieliczni w Polsce prowadzimy fizjoterapię zmniejszającą obrzęki żylne, limfatyczne i pourazowe wykorzystując elementy Koncepcji Terapii Obrzęków w/g dr Asdonka.

Podstawą Koncepcji Terapii Obrzęków ( KTO ) jest:

1. Drenaż limfatyczny i terapia obrzęków

( specjalne chwyty w przypadku zastarzałych obrzęków limfatycznych ).

2. Bandażowanie

z wykorzystaniem specjalistycznych bandaży kompresyjnych krótko i długonaciągowych renomowanych firm Jobst, Thusane.

3. Drenaż limfatyczny mechaniczny BOA

( obrzęki żylne,tłuszczowo-żylne ) lub

4. Głęboka Oscylacja Depp Oscilation

( obrzęki limfatyczne i pourazowe )

5. Kompresoterapia

czyli podtrzymywanie efektu przeciw obrzękowego poprzez noszenie uciskowych: rajstop, pończoch i podkolanówek I, II lub III stopnia ucisku  ( Medi, Aries, Vera )

6. Wspomagająco

wykorzystujemy również w uzasadnionych przypadkach:
- elektrostymulacje HV
- ultradźwięki
- lymph taping przy mniejszych obrzękach ( pourazowych )

"Obrzęki nie są chorobą samą w sobie ale podobnie jak ból są sygnałem,że ze strony organizmu dzieje się coś niedobrego. Nie wolno lekceważyć tego objawu!!!"

NFZ
Allianz
Mondial Assistance
Saltus Zdrowie
TU Zdrowie

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się