ODŻYWIANIE – Siła i masa

W poprzednim poście omówiliśmy podstawowe zasady prowadzenia diety dla osób, którym zależy na redukcji udziału tkanki tłuszczowej w składzie ciała. Drugim najczęstszym problemem jest sposób odżywiania pod budowę masy mięśniowej i wzrost siły. Oba tematy często są ze sobą utożsamiane, ale prawda jest taka, że możemy pracować nad siłą zawodnika bez zwiększenia jego wagi (przyrostu mięcha)

Zatem jeżeli zależy Ci na skuteczniejszym wypełnianiu t-shirta musisz pamiętać o jednej najważniejszej regule – Twój bilans energetyczny MUSI być DODATNI. Wydaje się, że najlepiej cel ten jest osiągnąć dodając do dziennego spożycia 300-500 kcal powyżej zapotrzebowania dobowego. Najlepszym źródłem wydają się być węglowodany (kasze, ryż). Jeżeli mowa o białku (bo wszyscy na to czekają), to jego udział w puli spożycia dziennej porcji energii powinien wynosić ok. 2g na 1kg masy ciała. 

Pamiętacie  zdanie, że: „śniadanie to najważniejszy posiłek dnia”? Otóż dla Was najważniejszy posiłek to ten zaraz po treningu. Niech to będzie największa porcja, najlepiej pół na pół białko i węglowodany. Pamiętajcie stale kontrolować zachodzące zmiany, nie tylko w wyglądzie, ale także w wynikach sportowych i samopoczuciu. Jeżeli dieta powoduje spadek formy, gorsze samopoczucie, to trzeba problem zidentyfikować i zacząć przeciwdziałać. W przypadku budowy siły może to być zbyt mała podaż węgli. Jeżeli natomiast zależy Ci na masie mięśniowej dobrym sposobem pomiaru progresu jest obserwacja stosunku obwodów do wagi ciała. 

NFZ
Allianz
Mondial Assistance
Saltus Zdrowie
TU Zdrowie

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się